Wysyłane są zaproszenia do strony związkowej w tej sprawie - powiedziała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Reklama

Podwyżki, po ok. 300 zł brutto, od lipca 2012 roku, dla policjantów i żołnierzy zapowiedział podczas expose premier Donald Tusk. Na wzrost uposażeń dla policjantów w budżecie MSW zarezerwowano ponad 200 mln zł.

12 grudnia Cichocki poinformował, że MSW podczas analizy budżetów podległych mu służb spróbuje poszukać ewentualnej podwyżki dla pograniczników i strażaków.

Nie zapowiadałem, że to będzie w takim wymiarze jak podwyżki dla policji. Proszę pamiętać, że tej waloryzacji nie ma nie tylko w zawodach mundurowych, ale także w wielu innych - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Cichocki.

Związkowcy uważają, że przyznanie podwyżki policjantom, jako jedynej ze służb podległych MSW, jest nieodpowiedzialne i ma na celu skłócenie służb. W związku z tym 19 grudnia Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych powołała ogólnopolski komitet protestacyjny.

Obecne protesty traktuję jako próbę wywarcia jakiejś presji na nas przy tych pracach i przy tych analizach. Nie pomaga nam to w pracy, na pewno utrudnia życie obywatelom i osobiście czuję się trochę rozczarowany tym, że ludzie, którzy pracują i prezentują swoją pracę jako służbę, mogą podejmować działania, które będą dotkliwe dla polskich obywateli - powiedział Cichocki.

W proteście oflagowane zostały jednostki i posterunki poszczególnych formacji. 5 stycznia w samo południe na kilka minut włączono syreny i sygnalizację świetlną w pojazdach służbowych Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Straży Granicznej w wielu miejscach w kraju. Działania protestacyjne - na znak solidarności - poparł NSZZ Policjantów.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zrzesza związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa.

Reklama