Apeluję do Polaków, abyśmy się nie bali mieć więcej dzieci. Mam czworo wspaniałych dzieci. Jeżeli możesz mieć jedno dziecko, możesz też mieć dwójkę. A jeżeli możesz mieć dwójkę, możesz też mieć trójkę. Ja zrobiłem swoje - za te słowa pochodzący z Nigerii poseł PO John Godson został zwycięzcą tegorocznego plebiscytu Srebrnousty.

Reklama

Chciałbym zadedykować tę statuetkę mojej żonie, bo bez niej nie mógłbym powiedzieć, że "zrobiłem swoje" - powiedział zwycięzca tegorocznego plebiscytu, odbierając statuetkę.

Polityk czuł się zaszczycony i nie ukrywał radości z wyróżnienia. Przyznał, że nadal "kaleczy" język polski, co często jest przyczyną śmiesznych sytuacji, po czym przywołał jedną z nich.

Dwa lata temu byłem w porannym programie TVP. Kiedy wszedłem do charakteryzatorni, pani od makijażu była cała przerażona. Zapytałem, czy robiła to już z Murzynem, a ona odpowiedziała: "nie, tylko z mężem" - opowiedział John Godson, jeden z niewielu polityków na polskiej scenie politycznej z tak dużym poczuciem humoru i dystansem do siebie.

Drugie miejsce w plebiscycie zajął prezes PiS, Jarosław Kaczyński za krytyczną wypowiedź o szefie rządu "Donaldzie nic-nie-mogę Tusku". Na trzeciej pozycji uplasowała się natomiast prof. Ewa Łętowska.

Oprócz zwycięzców, w tym roku w plebiscycie Srebrne Usta rywalizowali również politycy: Bronisław Komorowski, Bartosz Arłukowicz, Robert Biedroń, Ludwik Dorn, Leszek Miller, Stanisław Żelichowski oraz Donald Tusk.

Słuchacze mogli głosować na wystąpienia polityków za pomocą SMS-a z nazwiskiem wybranego kandydata i uzasadnieniem, które komisja konkursowa oceniała biorąc pod uwagę m.in. dowcip, trafne nawiązanie do historii, grę słów, oryginalność, pomysłowość.

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Plebiscyt został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki, Beatę Michniewicz. Jak przypominają organizatorzy plebiscytu, obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi.

Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom jak i obserwatorom. W myśl przysłowia "mowa jest srebrem, a milczenie złotem" zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt "Srebrne Usta".

W poprzednich edycjach zdobywcami "Srebrnych Ust" byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Piotr Gadzinowski, Zyta Gilowska, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Korwin-Mikke, Leszek Miller, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Donald Tusk, Lech Wałęsa i Waldemar Pawlak.

Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w studiu im. Agnieszki Osieckiej w siedzibie Programu 3 Polskiego Radia.