To pierwszy duży monument upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej w woj. śląskim. Stanął w ścisłym centrum miasta, na Placu Wolności, na którym stoi już pomnik urodzonego w jednej z obecnych dzielnic Mysłowic przedwojennego prymasa Augusta Hlonda.

Reklama

Prezes PiS dziękując inicjatorom ustawienia monumentu zaznaczył, że pamięć o ważnych, przełomowych wydarzeniach historycznych, jakim była katastrofa smoleńska, powinna być utrwalana w piśmie, ale też przestrzeni publicznej - poprzez tablice, obeliski, pomniki. Podkreślił, że mysłowicki monument stanął w miejscu publicznym - w centrum miasta. Podziękował za to miejscowemu samorządowi.

Brak nam tego rodzaju decyzji w wielu innych miejscach w Polsce, łącznie z Warszawą i Krakowem. Bardzo byśmy chcieli, by takie decyzje - podejmowane () ponad podziałami politycznymi - były coraz częstsze - mówił Kaczyński.

One są potrzebne po to, by ta wielka tragedia - śmierć prezydenta RP i tylu innych wybitnych Polaków, () była czymś co nas łączy. By pamięć także tego, co stało się po tragedii - tego wielkiego wzniesienia uczuć patriotycznych, które powinno zostać zapamiętane - by to wszystko także pozostało. By ci, co chcą dzielić, (...) musieli ze wstydem odejść, bo źle czynią, robiąc coś, co godzi w fundamenty naszej narodowej jedności - powiedział prezes PiS.

Podkreślił, że jedność narodowa jest potrzebna. W wielu sprawach - i to jest zwykłe w demokracji - różnimy się i będziemy się różnić, ale są takie sprawy, w których jedność jest bezwzględnie potrzebna. Stosunek do katastrofy smoleńskiej powinien być taką sprawą - zaznaczył Kaczyński. Jak dodał, ma nadzieję, że wydarzenie z Mysłowic, będzie przykładem dla innych.

Reklama

Wiceprezydent Mysłowic Grzegorz Brzoska stwierdził, że nie byłoby katastrofy smoleńskiej, gdyby wcześniej nie było Katynia. Chciejmy godnie, ponad wszystkimi podziałami, uczcić te jakże ważne i tragiczne wydarzenia w historii państwa i narodu polskiego - powiedział Brzoska. Dodał, że mysłowicki pomnik ma być znakiem pamięci dla tych, którzy udając się do Katynia () sami zginęli. Niech ich śmierć nie pójdzie na marne, niech z ich śmierci płynie jak najwięcej dobrego dla naszej ojczyzny - powiedział wiceprezydent Mysłowic.

Reklama

Pomnik smoleński w Mysłowicach - zbudowany ze środków zbieranych przez społeczny komitet - ma formę dwumetrowej bryły z dolomitu z przytwierdzoną tablicą o treści: W hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku, Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu, Jego Małżonce Marii Kaczyńskiej i wszystkim, którzy zginęli w drodze na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego - mieszkańcy Mysłowic.

Według Karoliny Jacent z mysłowickiego koła PiS na kilkanaście godzin przed odsłonięciem pomnika ktoś próbował go zdewastować; ok. godz. 22 monument został oblany czarną i brązową farbą; roztrzaskano też stojące pod nim znicze. Pomnik udało się względnie doczyścić ok. godz. 7 rano; jeszcze wieczorem złapano jedną osobę, która, prawdopodobnie już jakiś czas po dewastacji, deptała jeszcze potłuczone znicze - przewieziono ją do izby wytrzeźwień.

To moim zdaniem akt tchórzostwa ze strony osób, które nie zgadzają się z naszą inicjatywą. () Jeśli ktoś się nie zgadza, są inne możliwości pokazania negatywnych emocji, chociażby w internecie. Niekoniecznie trzeba dewastować coś, co stworzyli ludzie dobrej woli - oceniła Jacent.

Jak poinformowano w sobotę na internetowej stronie Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach, w piątek ok. godz.23 dyżurny mysłowickiej komendy policji został zawiadomiony o dewastacji Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej na Placu Wolności; skierowani na miejsce policjanci zatrzymali 25-letniego mysłowiczanina, podejrzanego o popełnienie tego czynu. Jak poinformowano, sprawę wyjaśniają mysłowiccy śledczy; gdy mężczyzna wytrzeźwieje będą ustalane motywy jego działania.

Koncepcję budowy pomnika - autorstwa miejscowych radnych PiS - zaakceptowała w lutym ub. roku większość rady miasta. Przeciwnicy inicjatywy wskazywali m.in. że z Mysłowicami nie była związana żadna z ofiar tragedii. Wątpliwości wzbudziło też m.in. planowane pierwotnie umieszczenie na pomniku sformułowania "polegli", zmienione potem na "zginęli".

Kamień węgielny pod mysłowicki pomnik wmurowano 10 kwietnia ub. roku. W lipcu podczas wizyty w woj. śląskim Kaczyński odwiedził Mysłowice - złożył wówczas kwiaty pod pomnikiem kardynała Augusta Hlonda i w miejscu wmurowania kamienia węgielnego.

Sobotnia uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się rano w mysłowickim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po mszy uczestnicy przeszli pod monument w przemarszu jedną z głównych ulic miasta.