PO apeluje, by prokuratura zajęła się wypowiedziami polityków PiS, w których - jak mówią politycy Platformy - w kontekście katastrofy smoleńskiej padają sformułowania o wojnie, zamachu i współudziale w tym zamachu przedstawicieli polskiego rządu.

Reklama

Apelujemy o to, aby organa bezpieczeństwa, organa, które zajmują się porządkiem prawnym, przyjrzały się temu, co czynią liderzy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele - mówił poseł PO Andrzej Halicki w Sejmie.

Halicki nie wykluczył, że PO złoży zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. "Zastanowimy się nad tym, ale ta czynność najpierw powinna należeć do prokuratury - zaznaczył.

Słowa, które w ostatnich tygodniach padają nie tylko z ust Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza, ale również wielu innych posłów są na tyle skandaliczne, że - w naszej ocenie - tymi kwestiami powinna zająć się prokuratura - wtórował mu sekretarz klubu PO Paweł Olszewski.

W TVN 24 polityk PO stwierdził, że Antonim Macierewiczem powinien zająć się psychiatra.

Jak dodał Olszewski podczas konferencji prasowej w Sejmie, wypowiedzi polityków PiS dotyczące wojny oraz logiczny przekaz (...) odnośnie wojny, zamachu, współudziału w tym zamachu przedstawicieli polskiego rządu formułują tak kuriozalne zarzuty, że sprawę powinna zbadać prokuratura.

PO przywołuje m.in. niedzielną wypowiedź Antoniego Macierewicza z Krosna (cytowaną w mediach). Macierewicz mówił wtedy, odnosząc się do katastrofy smoleńskiej: Czymże innym jest sytuacja, w której ginie cała elita, w której odcięta zostaje głowa narodu? To jest wypowiedzenie wojny, nawet jeżeli kolejny atak będzie odłożony o rok, dwa, pięć, to trzeba sobie zdawać sprawę - to jest wypowiedzenie wojny.

Jeżeli w ten sposób zachowują się politycy, którzy w imię zdobycia władzy podżegają Polaków do wystąpień publicznych i mówią o wojnie (...) - podżegają do popełnienia przestępstwa. Podżeganie do przestępstwa jest przestępstwem, jest ścigane i karane z urzędu - przekonywał Halicki.

Apelujemy o zatrzymanie języka agresji - podżeganie do przestępstwa jest przestępstwem - zaznaczył polityk PO.

Halicki zaapelował do polityków PiS, aby nie naśladowali Jarosława Kaczyńskiego. Ocenił też, że prezes PiS nie szanuje pamięci swojego brata, deprecjonując dokonania Polaków, którzy walczyli o wolną Polskę.

W ocenie PO Kaczyński namawia swoich kolegów z klubu parlamentarnego do posługiwania się retoryką wojenną, a także wmawiania Polakom, że jesteśmy w stanie wojny z Rosją.

PO zarzuca też Kaczyńskiemu, że myśli nie o Polakach, a o swojej prezydenturze i właśnie w imię tej prezydentury namawia Polaków na wojnę.

Jarosław Kaczyński jest opętany żądzą władzy, w sposób uporczywy stara się budować swoje zaplecze polityczne na tragedii smoleńskiej - ocenił Olszewski.