Rozwód bez rozprawy sądowej, na podstawie oświadczenia złożonego przez małżonków w Urzędzie Stanu Cywilnego - to założenia projektu ustawy przygotowanego przez Ruch Palikota. Taką możliwość miałyby małżeństwa bezdzietne oraz te, których dzieci są pełnoletnie.. Jak poinformował PAP poseł Ruchu Łukasz Krupa, projekt zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz w prawie o aktach stanu cywilnego wprowadzający takie zmiany jest już przygotowany i zostanie przedstawiony w najbliższym czasie.

Reklama

Według projektu strony za porozumieniem składałyby wspólny wniosek o rozwiązanie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego, przedstawiając stosowne dokumenty m.in. akt zawarcia małżeństwa. Rozwiązanie małżeństwa następowałoby po 30 dniach od złożenia wniosku, jeśli żadna ze stron nie wycofa się w ciągu tego czasu - powiedział poseł.

Krupa zaznaczył, że 30-dniowy termin, w którym można zmienić zdanie, ma chronić przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Jeśli w tym czasie żadna ze stron nie rozmyśliłaby się, oświadczenie stawałoby się prawomocne i Urząd wydawałby akt rozwiązania małżeństwa. Warunkiem takiego sposobu zakończenia związku małżeńskiego byłoby - zgodnie z projektem - nieposiadanie przez małżonków małoletnich dzieci. Uważamy, że to jest istotne, bo wiadomo, że kiedy są dzieci, to sprawa jest bardziej skomplikowana - zaznaczył Krupa.

Według posła Ruchu Palikota, nie ma potrzeby przeprowadzania postępowania sądowego, jeśli obie strony oświadczają zgodę i wolę zakończenia związku małżeńskiego. Sądy są i tak zawalone dużo ważniejszymi sprawami - argumentuje.