Wciąż likwidowane są posterunki policji. W latach 2009-2012 spośród 800 posterunków, które funkcjonowały w Polsce zlikwidowano już 102 i trwają przygotowania do likwidacji kolejnych i to w dużej liczbie. To szaleńczy proces, który osłabia nasze bezpieczeństwo - podkreślił w środę podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Jarosław Zieliński.

Reklama

Jak dodał, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że nie chce systemowo likwidować posterunków policji, a jednocześnie komendanci powiatowi i wojewódzcy te przygotowania czynią i je likwidują.

Jeżeli chodzi o Euro 2012 wciąż nie mamy odpowiedzi na pytanie, kto personalnie odpowiada za bezpieczeństwo podczas turnieju. To oznacza, że odpowiada premier, który powinien wyznaczyć koordynatora - uważa Zieliński.

Według polityka PiS likwidacja posterunków podczas Euro 2012 spowoduje, że wiele miejsc, przez które będą przejeżdżać kibice, szczególnie w mniejszych miejscowościach, nie będzie odpowiednio zabezpieczonych.

Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak powiedziała PAP, że nie ma żadnego kompleksowego planu likwidacji posterunków policji w Polsce. Mówienie o tym w kontekście bezpieczeństwa Euro 2012 jest, naszym zdaniem, nieporozumieniem - podkreśliła.

Jak dodała decyzje związane z reorganizacją czy np. łączeniem niektórych posterunków w przeszłości i ewentualnie w przyszłości, mają na celu zwiększenie liczby policjantów tam, gdzie są najbardziej potrzebni, i poprawę bezpieczeństwa. Dodała, że nie ma planu zwalniania funkcjonariuszy.

Kwestie policyjnych posterunków to jeden z tematów środowego posiedzenia komisji administracji i spraw wewnętrznych.