Rozmowy z prezydentami Włoch i Niemiec - Giorgio Napolitano i Joachimem Gauckiem to kolejne z szeregu listopadowych spotkań Komorowskiego z przywódcami europejskimi, które dotyczą m.in. nowego budżet UE na lata 2014-2020.

Reklama

Jak mówił niedawno Komorowski, w tej chwili trzeba mobilizować wszystkie siły, środki i zasoby polskie, aby wspierać rząd w jego trudnej batalii - w warunkach kryzysu gospodarczego w UE - o jak najlepszy dla Polski budżet w przyszłej perspektywie europejskiej. W jego ocenił, to nie jest łatwe zadanie i łatwiej je będzie wykonać, jeśli rząd będzie czuł wsparcie, a nie złe intencje za własnymi plecami.

Tematem spotkania trzech prezydentów ma być ponadto dyskusja na temat roli UE w polityce światowej. Komorowski, Napolitano i Gauck mają mówić również o aktualnej sytuacji w Unii, reformie ustrojowej w UE czy otwartości na państwa sąsiednie.

W ocenie Polski najlepszym projektem budżetu UE na lata 2014-2020 jest propozycja przygotowana przez Komisję Europejską. KE zaproponowała budżet, który zakłada wydatki UE na lata 2014-20 w wysokości 988 mld euro. Za redukcją tej propozycji o 100-150 mld euro wciąż opowiadają się jednak płatnicy netto do unijnej kasy - z Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Holandią na czele. Państwa te argumentują, że w czasach kryzysu także budżet unijny musi być bardziej oszczędny. Cypryjska prezydencja zaproponowała niedawno minimum 50 mld euro cięć w nowym unijnym budżecie.

Reklama

Wizyta w Neapolu będzie także poświęcona pamięci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który mieszkał i zmarł w tym mieście. Komorowski odsłoni pamiątkową tablicę poświęconą pisarzowi na kamienicy, w której ten mieszkał i pracował.

Herling-Grudziński, jeden z największych polskich pisarzy współczesnych, autor "Innego świata" i "Dziennika pisanego nocą", zmarł w 2010 roku w Neapolu. Pochowano go w grobowcu rodziny Croce, z której pochodzi żona Herlinga-Grudzińskiego, Lidia - córka jednego z mistrzów jego młodości - filozofa Benedetto Crocego. Para pobrała się w 1955 roku i przeniosła do Neapolu.

Prezydenci Polski, Włoch i Niemiec wezmą ponadto udział w inauguracji roku akademickiego i konferencji poświęconej twórczości Benedetto Croce w Palazzo Filomarino.