Ostatnie tygodnie roku to walka o nowy budżet UE na lata 2014-20, a także powrót sprawy katastrofy smoleńskiej m.in. w związku z problemem zwrotu wraku TU-154M.

Reklama

STYCZEŃ 1.01. - Weszła w życie ustawa refundacyjna, która wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych. Zapisy ustawy mówiące o karach dla lekarzy i aptekarzy wywołały sprzeciw środowisk medycznych.

3.01. Klub PiS złożył wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w związku z zamieszaniem wywołanym wejściem w życie ustawy. 27 stycznia Sejm wniosek odrzucił.

11.01. - Podczas uroczystej gali w Kopenhadze premier Donald Tusk przekazał przewodnictwo w Radzie UE duńskiej premier Helle Thorning-Schmidt.

Reklama

18.01. - Donald Tusk spotkał się w Rzymie z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano oraz z szefem włoskiego rządu Mario Montim; rozmawiano o międzyrządowym pakcie fiskalnym i przygotowaniach do szczytu UE.

- W Warszawie szefowie dyplomacji Polski i Łotwy Radosław Sikorski oraz Edgars Rinkeviczs rozmawiali o bezpieczeństwie energetycznym, zaplanowanym na maj szczycie NATO w Chicago i europejskim budżecie na lata 2014-2020.

20.01. - Donald Tusk spotkał się z członkami komisji Jerzego Millera, która badała przyczyny katastrofy smoleńskiej. Nie ma żadnych przesłanek do wznowienia prac komisji - ocenił premier po spotkaniu.

Reklama

21.01. - Sejm uchwalił budżet na 2012 rok; zgodnie z nim 65,6 mln zł na współpracę z Polonią i Polakami za granicą zostało przeniesione z Kancelarii Senatu do MSZ.

24.01. - Premier podpisał upoważnienie dla ambasador w Tokio ws. podpisania porozumienia ws. ACTA mimo trwających w kraju protestów. "Nie będzie ustępstwa przed brutalnym szantażem" - powiedział Tusk.

26.01. - Rząd przedstawił w Sejmie informację nt. sytuacji w służbie zdrowia po wejściu w życie ustawy refundacyjnej. Debatował też nad wnioskiem PiS o odwołanie Bartosza Arłukowicza.

27.01. - Sejm odrzucił wniosek o odwołanie ministra zdrowia.

30.01. - Premier Donald Tusk wziął udział w nieformalnym szczycie UE w Brukseli; zapowiedział na nim, że Polska przystąpi do paktu fiskalnego ze złotą regułą wydatkową i karami, wzmacniającego dyscyplinę finansową.

LUTY

2.02. - Prezydent spotkał się z M.Bonim w sprawie umowy ACTA. Treść umowy i brak konsultacji jej projektu wywołały protesty internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych.

3.02. - Donald Tusk poinformował, że podjął definitywną decyzję o zawieszeniu procesu ratyfikacji umowy ACTA co najmniej do końca 2012 roku. Przyznał, że konsultacje w sprawie ACTA nie były pełne.

4.02. - Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w 48. Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie.

6.02. - Debata ws. umowy ACTA z udziałem premiera. Tusk oświadczył, że nie będzie wycofania podpisu spod ACTA, ale nie będzie też ratyfikacji dopóki będą wątpliwości ws. tej umowy. Część internautów zbojkotowało spotkanie.

14.02. - Premier zaprezentował projekt ustawy dot. podniesienia wieku emerytalnego; poinformował, że rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Projekt zakłada, że od 2013 r. ma być stopniowo zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn - docelowo do 67. roku życia.

15.02. - Bronisław Komorowski z wizytą na Litwie, podczas której wziął udział w obchodach 94. rocznicy odzyskania przez ten kraj niepodległości.

25.02. - 100 dni rządu. Donald Tusk pierwsze trzy miesiące funkcjonowania rządu ocenił, jako trudne. Przyznał, że w tym czasie popełniono błędy; jako zasadnicze wyzwanie dla rządu uznał zmianę w systemie emerytalnym.

MARZEC 2.03. - Donald Tusk podpisał unijny Pakt Fiskalny. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zarzucił mu, że podpisanie paktu to świadome działanie na szkodę państwa.

3.03. - B.Komorowski spotkał się w Witowie na Podhalu na nieformalnych rozmowach z prezydentem Słowacji Ivanem Gaszparoviczem. Tematami były m.in. szczyt NATO w Chicago oraz współpraca przygraniczna.

4.03. - Prezydent ogłosił żałobę narodową w dniach 5-6 marca po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, w której zginęło 16 osób.

5.03. - B.Komorowski z wizytą w Afganistanie. Spotkał się z prezydentem Hamidem Karzajem, z którym rozmawiał m.in. o majowym szczycie NATO w USA. Prezydent zadeklarował, że Polska chce zakończyć misję bojową w Afganistanie zgodnie z planem NATO, zamierza też pomagać temu krajowi po zakończeniu misji ISAF w 2014 r.

7.03. - Minister SZ Radosław Sikorski rozmawiał w Waszyngtonie z sekretarz stanu Hillary Clinton, która powiedziała, że wizy dla Polaków udających się do USA najprawdopodobniej nie zostaną zniesione przed końcem tego roku.

9.03. - B.Komorowski spotkał się z liderem francuskich socjalistów i kandydatem na prezydenta Francji Francoisem Hollandem. Głównymi tematami rozmowy były m.in. sprawy UE i współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego.

14.03. - Debata w Pałacu Prezydenckim w przeddzień zakończenia konsultacji społecznych w sprawie rządowego projektu zmian w emeryturach. Komorowski ocenił, że zmiany w systemie emerytalnym są nieuchronne i absolutnie niezbędne.

15.03. - Rząd zaproponował likwidację Funduszu Kościelnego. Kościoły i związki wyznaniowe miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Obywatele mogliby przeznaczać 0,3 proc. należnego podatku rocznego na ich działalność.

16.03. - Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację przez prezydenta umowy o małym ruchu granicznym z Rosją. Umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza oraz Warmii i Mazur podpisali w połowie grudnia 2011 r. w Moskwie R.Sikorski i S.Ławrow.

21.03. - Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Belwederze z ukraińskim premierem Mykołą Azarowem.

- Wizyta Komorowskiego na Węgrzech; rozmowa z prezydentem Palem Schmittem o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, wymianie gospodarczej i szczycie NATO.

- Ministrowie SZ Polski, Niemiec i Rosji Radosław Sikorski, Guido Westerwelle i Siergiej Ławrowa spotkali się w Berlinie w formacie tzw. trójkąta królewieckiego. Głównych tematów rozmów była sytuacja w Syrii.

22.03. - Donald Tusk i premier Ukrainy Mykoła Azarow w Warszawie, przewodniczyli posiedzeniu Polsko-Ukraińskiego Komitetu ds. Euro 2012; zapewniali, że Ukraina i Polska są przygotowane do przeprowadzenia Euro 2012. Tusk zadeklarował też, że Polska będzie nadal pracowała na rzecz zbliżenia Ukrainy z UE.

24.03. - Kongres założycielski Solidarnej Polski. Prezesem nowej partii został europoseł Zbigniew Ziobro.

27.03. - Pierwsza wizyta w Polsce nowego prezydenta Niemiec Joachima Gaucka; spotkał się z B.Komorowskim, marszałek Sejmu Ewą Kopacz i D. Tuskiem.

29.03. - Koalicja PO-PSL zawarła kompromis ws. wydłużenia wieku emerytalnego. Przewiduje on, że dla obu płci ma on wynosić 67 lat; na emeryturę częściową będą mogły przejść kobiety w wieku 62 lat i mężczyźni w wieku 65 lat; emerytura częściowa będzie wynosiła 50 proc. wypracowanego uposażenia.

- Szef MSZ Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie założenia polityki zagranicznej na 2012 rok. Jak mówił, w interesie Polski jest dalsza integracja UE do trwałej unii politycznej.

30.03. - w Sejmie debata nad wnioskiem NSZZ "Solidarność" o przeprowadzenie referendum ws. wieku emerytalnego. Wniosek odrzucono. Związkowcom nie podobały się rządowe plany podniesienia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn na poziomie 67 lat.

- MSZ opublikowało nagrania rozmów m.in. min. R.Sikorskiego z Centrum Operacyjnym resortu, przeprowadzone 10 kwietnia 2010 r. niedługo po katastrofie smoleńskiej. Resort podkreślił, że przedstawia nagrania w związku z licznymi pytaniami polityków PiS, w tym szefa tej partii Jarosława Kaczyńskiego.

Według Kaczyńskiego nie wyjaśniają one jednak, skąd szef MSZ wiedział kilka minut po katastrofie, że jej przyczyną był błąd pilotów.

KWIECIEŃ 2.04. - Bronisław Komorowski z przedświąteczną wizytą u polskich żołnierzy i funkcjonariuszy w Kosowie.

12.04. - Polska i Hiszpania będą działały wspólnie w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE - zapowiedział premier Donald Tusk po rozmowach z szefem rządu Hiszpanii Mariano Rajoyem. Polityce zadeklarowali, że Warszawa i Madryt będą sojusznikami m.in. w sprawie unijnej polityki spójności.

13.04. - Posłowie nie zgodzili się na poszerzenie porządku obrad o projekt uchwały PiS, zgodnie z którym, Sejm miałby zobligować rosyjski rząd do przekazania Polsce wraku TU154M.

W Sejmie burzliwa dyskusja ws. projektu. Działania tego typu przeszły do historii zdrady narodowej - mówił Tusk. J.Kaczyński powiedział Tuskowi, że zapisze się w historii z tymi, którzy są na polskiej liście hańby.

17.04. - Prezydenci Polski, Łotwy Andris Berzins i Estonii Toomas Ilves spotkali się w Warszawie, by naradzić się przed majowym szczytem NATO.

18.04. - D.Tusk podczas wizyty na Cyprze rozmawiał m.in. z prezydentem tego kraju Dimitrisem Christofiasem. Głównymi tematami rozmowy były: szczegóły przygotowań do cypryjskiej prezydencji, kryzys gospodarczy, a także sytuacja polityczna w krajach wschodniej części Morza Śródziemnego.

19.04. - B.Komorowski z wizytę w Portugalii. Głównymi tematami rozmowy z prezydentem Anibala Cavaco Silvą była polityka spójności oraz budżet UE na lata 2014-2020.

20.04. - W Sejmie szczyt szefów parlamentów państw UE i PE, którzy rozmawiali m.in. o kryzysie jedności europejskiej, wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony.

- Minister SZ Radosław Sikorski spotkał się z szefem dyplomacji Afganistanu Zalmajem Rasulem.

21.04. - Donald Tusk z czterodniową wizytę gospodarczą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Premier namawiał arabskich biznesmenów do inwestowania w Polsce.

25.04. - Po raz pierwszy od 1987 r. z wizytą w Polsce szef chińskiego rządu. Premier Wen Jiabao spotkał się z D.Tuskiem i B.Komorowskim. Rozmowy dot. sprawach gospodarczych i współpracy w ramach partnerstwa strategicznego.

28.04. - Kongres SLD potwierdził wybór Leszka Millera na stanowisko przewodniczącego partii.

30.04 - W wieku 89 lat zmarł prof. Wiesław Chrzanowski, marszałek Sejmu I kadencji.

MAJ

1.05. - Pochód SLD i OPZZ oraz kongres RP zdominowały warszawskie obchody Święta Pracy. Szef SLD Leszek Miller po dojściu do władzy chce korygować reformę emerytalną; lider RP Janusz Palikot zapowiada politykę pełnego zatrudnienia.

2.05. - W Dniu Flagi Bronisław Komorowski podpisał nowelę wprowadzającą obowiązek umieszczania godła narodowego na strojach sportowców - reprezentantów kraju.

3.05. - W związku z sytuacją b.premier Ukrainy Julii Tymoszenko PiS wezwało do bojkotu meczów Euro 2012 rozgrywanych w tym kraju lub nawet odebrania Ukrainie roli gospodarza mistrzostw. Donald Tusk odparł: to samobójczy gol - niech nikt nie próbuje rozwalać mistrzostw.

9.05. - Bronisław Komorowski zaapelował do ukraińskich sił politycznych - rządzących i opozycyjnych - o zmianę "anachronicznego" prawa, które umożliwia karanie za decyzje polityczne w oparciu o prawo karne.

10.05. - Klub PiS złożył wniosek o odwołanie minister edukacji Krystyny Szumilas. Według PiS Szumilas jest najgorszym ministrem edukacji w historii wolnej Polski - od 1989 roku.

11.05. - Sejm w atmosferze w atmosferze politycznych kłótni przyjął rządową ustawę wydłużającą i zrównującą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat, oraz zmiany w emeryturach mundurowych. Związkowcy z "S" zablokowali wyjścia z Sejmu, przez kilka godzin nie wypuszczając z budynku posłów.

20-21.05. - B.Komorowski na szczycie NATO w Chicago poświęconym sprawie Afganistanu; uczestnicy szczytu uzgodnili plan zakończenia misji wojskowej w tym kraju. Do połowy 2013 r. nastąpi przekazanie odpowiedzialności operacyjnej afgańskim siłom bezpieczeństwa; siły bojowe NATO zostaną wycofane do końca 2014 r.

22.05. - Donald Tusk, który spotkał się z przewodniczącą Rady Federacji Rosji Walentyną Matwijenko, podkreślił, że tak długo, jak sprawa wraku Tu-154 M nie zostanie rozwiązana, będzie rzucała cień na stosunki polsko-rosyjskie. Matwijenko oświadczyła, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy wrak Tu-154M zostanie przekazany Polsce.

23.05. - Donald Tusk zaprosił wszystkich b.premierów Polski na Euro 2012, bo - jak mówił - organizacja turnieju w naszym kraju jest także ich zasługą.

30.05. - Słowa prezydenta USA Baracka Obamy o "polskim obozie śmierci" wywołały stanowczy protest ze strony polskiej i apel o akcję informacyjną dot. historii nazistowskich obozów zagłady. Biały Dom wyraził ubolewanie. Obama użył słów "polski obóz śmierci" podczas uroczystości pośmiertnego uhonorowania Prezydenckim Medalem Wolności Jana Karskiego.

CZERWIEC 1.06. - Prezydent Barack Obama wystosował list do Bronisława Komorowskiego, w którym napisał, że nieumyślnie użył sformułowania "polski obóz śmierci" w swoim przemówieniu. Wyraził ubolewanie z powodu tego błędu.

- B.Komorowski podpisał ustawę wydłużającą wiek emerytalny do 67 lat.

4.06. - Donald Tusk spotkał się z okazji 23. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. z b.szefami polskiego rządu. B. premierzy zostali zaproszeni przez Tuska na Euro 2012. W spotkaniu wzięli udział Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Hanna Suchocka, Waldemar Pawlak, Włodzimierz Cimoszewicz, Józef Oleksy, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Marek Belka i Kazimierz Marcinkiewicz. Nie było Jana Olszewskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego.

6.06. - B.Komorowski podpisał nowelizację ustawy o emeryturach mundurowych.

8.06. - Prezydenci Polski i Ukrainy: Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz obejrzeli mecz otwarcia Euro 2012 Polska-Grecja. Wcześniej rozmawiali m.in. o relacjach UE-Ukraina, Julii Tymoszenko i budowie cmentarza w Bykowni.

11.06. - Prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Włoch Giorgio Napolitano zgadzają się co do wizji procesu integracji Ukrainy ze światem zachodnim. Przywódcy, którzy spotkali się w Warszawie, rozmawiali też o Euro 2012 i kryzysie finansowym.

13.06. - Policja działała skutecznie, szybko i bez zbędnej brutalności - ocenił premier Donald Tusk, komentując zajścia na warszawskich ulicach przy okazji meczu Polska-Rosja. O zajściach Tusk rozmawiał m.in. z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

27.06. PiS złożyło w Sejmie dwa projekty ustaw zakazujących in vitro; według PiS metoda ta jest ryzykowna i stosuje się ją kosztem ludzkich zarodków. Jeden z projektów za stosowanie in vitro przewidywał karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

28.06. Sejm znowelizował Prawo o zgromadzeniach, które umożliwia organom gminy zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie, jeżeli może to doprowadzić do naruszenia porządku publicznego. Przeciw były PiS, RP, SLD i SP.

LIPIEC 1.07. - Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz obejrzeli w Kijowie mecz finałowy Euro 2012 Hiszpania-Włochy. Komorowski spotkał się też z ukraińską opozycją.

2.07. - Prezydent i premier spotkali się - z okazji zakończenia Euro2012 - z piłkarzami polskiej reprezentacji, przedstawicielami miast, w których odbywały się mecze oraz wolontariuszami turnieju; podziękowali Polakom i piłkarzom za Euro 2012.

3.07. - Parlament Europejski odrzucił międzynarodową umowę ACTA dotyczącą zwalczania handlu podrabianymi artykułami. Polska była jednym z państw, które zawiesiły ratyfikację podpisanej w styczniu umowy.

- Donald Tusk w wywiadzie dla "Polityki" powiedział, że najprawdopodobniej w październiku - kiedy zrealizowane zostaną główne cele expose - zostanie przedstawiony plan zadań na dalszą część kadencji, tzw. drugie expose.

- Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku PIT, który przewiduje zmiany dotyczące m.in. ulgi prorodzinnej (na dzieci), kosztów uzyskania przychodów, z których korzystają artyści i twórcy. Rodziny z jednym dzieckiem, których roczny dochód przekroczy 112 tys. zł, stracą prawo do ulgi prorodzinnej. Odliczenie na trzecie dziecko wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i następne o 100 proc. Zdecydowano także o likwidacji ulgi internetowej.

4.07. - Minister SZ Radosław Sikorski złożył wizytę w Pradze w związku z objęciem przez Polskę od 1 lipca przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry).

5.07. - Premier Donald Tusk spotkał się w Dworze Artusa w Gdańsku z wojewodami oraz szefem MAC Michałem Bonim. Temat spotkania - skutki nawałnic, które przeszły nad Polską. Dzień wcześniej grad spustoszył Bisztynek w woj. warmińsko-mazurskim; uszkodzone zostało ok. 1000 budynków, w tym ok. 330 mieszkalnych.

6.07. - Donald Tusk wziął udział w konferencji "Croatia Summit" w Dubrowniku; wyraził przekonanie, że kryzys gospodarczy eurostrefy nie jest powodem, by tracić wiarę w UE. Tusk spotkał się też z chorwackim prezydentem Ivo Josipoviciem; podczas rozmów potwierdził poparcie Polski dla rozszerzenia UE oraz dalszej współpracy.

9.07. - Premier spotkał się z reprezentacją polskich siatkarzy; pogratulował biało-czerwonym, którzy po raz pierwszy w historii zwyciężyli w finale Ligi Światowej.

12.07. - Prezydent zaprosił papieża Benedykta XVI do złożenia wizyty w Polsce. "Będziemy zaszczyceni i szczęśliwi, mogąc ponownie podejmować Ojca Świętego w naszej Ojczyźnie, dzieląc się z Nim naszymi radościami i troskami" - napisał.

13.07. - W klubie PO powstał zespół ds. opracowania jednego projektu ws. in vitro. W PO funkcjonują dwa rozbieżne podejścia do kwestii in vitro. Posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska w swoim projekcie chce dać dostęp do in vitro nie tylko małżeństwom, ale też parom i samotnym matkom (wszyscy będą musieli wykazać, że podjęli wcześniej leczenie w związku z niepłodnością). Projekt zakazuje selekcji zarodków i handlu nimi. W jej projekcie nie ma mowy o refundacji in vitro z budżetu państwa.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin proponuje, aby in vitro było dostępne tylko dla małżeństw; jego projekt nie przewiduje mrożenia zarodków (Gowin proponował, by można było wytwarzać ich maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane).

16.07. - Dziennik "Puls Biznesu" ujawnił treść zarejestrowanej ukrytą kamerą rozmowy ze stycznia 2012 r. Władysława Łukasika, świeżo odwołanego z funkcji prezesa Agencji Rynku Rolnego z Władysławem Serafinem, b.szefem kółek rolniczych. Łukasik mówił m.in. o licznych nieprawidłowościach, jakich miały się dopuścić osoby związane z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.

- Prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające, a CBA skierowało do PG zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. ws. nadzoru ARR nad podległymi jej spółkami. Pilną kontrolę dotyczącą prawidłowości sprawowania nadzoru właścicielskiego przez ARR zlecił też minister rolnictwa Marek Sawicki.

17.07. - Marek Sawicki zapowiedział rezygnację z funkcji ministra rolnictwa. Uważa jednak, że został pomówiony.

18.07. - Premier poinformował, że przyjmie dymisję Sawickiego.

- Premier spotkał się z szefem litewskiego rządu Andriusem Kubiliusem. Główne tematy rozmów to współpraca gospodarcza obu krajów, kwestie energetyczne, a także przyłączenie się Polski do projektu budowy siłowni atomowej na Litwie.

24.07. - Spotkanie prezydenta z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton - przy okazji dorocznej narady ambasadorów RP. Głównym tematem rozmowy były perspektywy rozwoju Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE, a także polityka sąsiedztwa Unii, w tym szczególnie relacje UE-Ukraina.

26.07. - Bronisław Komorowski odwołał Marka Sawickiego z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Kandydatem PSL na następcę Sawickiego został poseł Stanisław Kalemba.

- Szef MSZ Radosław Sikorski w związku z wchodzącą w życie umową o małym ruchu granicznym rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Omawiano też kwestię zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M.

27.07. - Donald Tusk zaakceptował kandydaturę Stanisława Kalemby na ministra rolnictwa; przyznał, że nie jest on w stu procentach politykiem z jego "bajki".

- Ze względu na pogarszającą się sytuację w Syrii, polska ambasada w Damaszku została zamknięta do odwołania, a dyplomaci ewakuowani.

30-31.07. - Dwudniowa wizyta w Polsce kandydata Republikanów na prezydenta USA Mitta Romneya. Rozmowy z premierem, prezydentem, szefem MSZ i b. prezydentem Lechem Wałęsą.

31.07. - Bronisław Komorowski powołał S.Kalembę na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

SIERPIEŃ 1.08. - Obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego; główna część - z udziałem m.in. premiera - odbyła się pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach. Mimo apelu prezesa Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego nie obyło się bez incydentów. W czasie składania wieńców przez premiera i - w imieniu B.Komorowskiego - przez szefa jego kancelarii Jacka Michałowskiego, w tłumie słychać było buczenie.

Na Kopcu Powstania Warszawskiego w obecności byłych powstańców, harcerzy i władz stolicy wygwizdano prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, skandowano: "Precz z komuną", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Ścibor-Rylski zaapelował o wyrażanie poglądów gdzie indziej.

2.08. Prezydenci Polski i Niemiec: Bronisław Komorowski i Joachim Gauck spotkali się w Kostrzynie nad Odrą z uczestnikami Przystanku Woodstock. Gauck w czasie spotkania z uczestnikami festiwalu mówił, że podziwia Polaków za umiłowanie wolności. Komorowski - że nie ma narodu bezpiecznego, jeśli zrezygnuje z wolności. Według prezydentów, festiwal jest dowodem przyjaźni i dobrego procesu pojednania polsko-niemieckiego.

10.08. - Zakończył pracę zespół parlamentarny ds. zbadania przyczyny katastrofy smoleńskiej pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza (PiS). Rząd Donalda Tuska współdziałał z administracją rosyjską przeciwko Lechowi Kaczyńskiemu - to jedna z tez publikacji podsumowującej prace zespołu.

14.08. - Donald Tusk zapowiedział zwołanie Komitetu Stabilności Finansowej w związku ze sprawą Amber Gold. Ocenił, że służby państwowe, w tym KNF, zadziałały zgodnie z procedurami. Zwrócił jednak uwagę na dość "pasywną rolę" niektórych prokuratorów i sędziów. Firma Amber Gold oferowała klientom wysoko oprocentowane inwestycje; była głównym udziałowcem linii lotniczych OLT Express, z którymi współpracował syn premiera, Michał.

O swojej pracy w Porcie Lotniczym w Gdańsku i współpracy ze spółką OLT Express Michał Tusk opowiedział w wywiadzie dla trójmiejskiej "Gazety Wyborczej". M. Tusk mówił, że jego ojciec nie był zachwycony tym, iż zatrudnił się na lotnisku. "Ale też nie powiedział jednoznacznie, bym tam nie szedł" - powiedział syn premiera.

Premier oświadczył, iż "nie uzyskał ze strony służb państwowych żadnych informacji, których celem było ostrzeżenie jego syna

15.08. - Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie uroczysta odprawa wart z okazji święta Wojska Polskiego i 92. rocznicy bitwy warszawskiej. Na pl. Piłsudskiego przybyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz kierownictwo MON.

16-17.08. - Dwudniowa wizyta w Polsce patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I, który spotkał się w Belwederze m.in. z Bronisławem Komorowskim. "Musimy zapomnieć o tych urazach z przeszłości, które dziś nam przeszkadzają" - mówił Cyryl I. Według prezydenta, droga do pojednania, to rozmowa, odwołująca się do wolności, odpowiedzialności, miłości bliźniego i przebaczenia.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Józef Michalik i Cyryl I podpisali dokument, w którym zaapelowali "do naszych wiernych, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem". To pierwszy w historii wspólny dokument Kościołów katolickiego i prawosławnego.

24.08. - Bronisław Komorowski wziął udział w inauguracji IV Zjazdu Polonii w Warszawie. Życzył Polonii "uzasadnionej dumy z Polski". "W naszym wzajemnym interesie jest istnienie łączności emocjonalnej i organizacyjnej między Polską a Polakami rozsianymi po całym świecie - podkreślił.

27.08 - B.Komorowski spotkał się z uczestnikami VI Zjazdu Lotników Polskich. "Dzięki spotkaniom z weteranami i dzięki ich staraniom współczesna armia, w tym Siły Powietrzne, odzyskała wojskowe tradycje - ocenił.

- Szef MSZ Radosław Sikorski, występując, jako gość honorowy na konferencji ambasadorów w niemieckim MSZ w Berlinie, opowiedział się za reformą unijnych traktatów, zastrzegając, że najpierw trzeba rozwiązać problemy nurtujące obecnie obywateli krajów UE. Nie wykluczył dyskusji o konstytucji europejskiej.

30.08. W Sejmie debata o błędach instytucji ws. Amber Gold. Według Donalda Tuska należy wyjaśnić błędy instytucji państwowych ws. Amber Gold, ale nie może być to pretekst do podporządkowania ich władzy politycznej; były zastrzeżenia do UOKiK, prokuratury i ABW. Opozycja domagała się wyjaśnienia afery i krytykowała bezczynność rządu. W Sejmie wystąpili też ministrowie: finansów i sprawiedliwości oraz prokurator generalny Andrzej Seremet. Uznał on, że w sprawie Amber Gold prokuratura dopuściła się błędów, ale - jak dodał - wyciągnięto z nich jednak odpowiednie wnioski.

31.08. - Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt uchwały autorstwa PiS ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold.

WRZESIEŃ 2.09. - Jarosław Kaczyński ogłosił ofensywę PiS; przedstawił m.in. gospodarcze propozycje partii w tym zmiany w systemie podatkowym, 10-letni plan walki w bezrobociem, zaostrzenie kar za korupcję. Kilka dni później swoje gospodarcze pomysły zaprezentowały Solidarna Polska i Ruch Palikota.

5.09. - Szefowie MSZ Polski i Szwecji Radosław Sikorski i Carl Bildt z wizytą w Gruzji. Na finiszu kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w tym kraju spotkali się z władzami i przedstawicielami opozycji.

10.09. W internecie opublikowano raport z prac parlamentarnego zespołu smoleńskiego "28 miesięcy po Smoleńsku", w którym stwierdzono, że najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. były eksplozje, które zniszczyły samolot w powietrzu.

- PSL złożyło w poniedziałek w Sejmie obywatelski projekt, który ma zablokować planowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości reorganizację sądów rejonowych. PSL chce też, by przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów, zbadał Trybunał Konstytucyjny.

14.09. - Sejm uchwalił rządową ustawę w sprawie ratyfikacji traktatu dotyczącego akcesji Chorwacji do UE.

15.09. Europoseł Tadeusz Cymański kandydatem Solidarnej Polski na premiera ponadpartyjnego rządu.

16.09. SLD przedstawiło program społeczno-gospodarczy zakładający utworzenie 3 dużych okręgów przemysłowych, resortu przedsiębiorczości, przywrócenie trzeciej, 40-proc. stawki podatkowej, ułatwienia dla przedsiębiorców i oskładkowanie tzw. umów śmieciowych.

20-21.09. Bronisław Komorowski złożył wizytę oficjalną na Ukrainie. Wspólnie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem uczestniczył w uroczystości otwarcia i poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni.

24-27.09. - Prezydent z wizytą w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. wziął udział w 67. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

27.09. - Donald Tusk w Sejmowym wystąpieniu przeprosił rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej; oświadczył, że bierze na siebie pełną odpowiedzialność za działania państwa polskiego, jakie po niej nastąpiły. Prokurator Generalny poinformował, że przyczyną nieprawidłowej identyfikacji dwóch ekshumowanych ciał ofiar katastrofy smoleńskiej (chodziło o Annę Walentynowicz i - jak podawały media - Teresę Walewską-Przyjałkowską) było nietrafne ich rozpoznanie przez członków rodzin.

28.09. - Odbywający wyrok w kolonii karnej białoruski opozycjonista Aleś Bialacki został uhonorowany Nagrodą Lecha Wałęsy; przyznano ją za działania na rzecz demokratyzacji Białorusi

29.09. Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Obudź się Polską" w proteście wobec braku dialogu społecznego i podnoszeniu wieku emerytalnego oraz w obronie swobód obywatelskich i pluralizmu mediów. Na pl. Zamkowym wystąpili m.in. szef PiS Jarosław Kaczyński i szef Solidarności Piotr Duda.

PAŹDZIERNIK 1.10 - Prof. Piotr Gliński kandydatem PiS na premiera w ramach wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu.

- B.Komorowski spotkał się z przedstawicielami ukraińskiej opozycji - Witalijem Kliczką oraz byłym prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką.

4.10. - Prezydent podpisał nowelizację Prawa o zgromadzeniach, która umożliwia zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

10.10. - Sejm opowiedział się za dalszymi pracami nad zgłoszonym przez Solidarną Polskę projektem ustawy zaostrzającym przepisy dotyczące aborcji. Opowiedziało się za tym 40 posłów PO, a 28 wstrzymało się od głosu. Projekt przewiduje zakaz aborcji ze względu na upośledzenie płodu.

12.10 - Premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie tzw. drugie expose. Zapowiedział w m.in. przedłużenie do roku urlopu macierzyńskiego, pieniądze na przedszkola, inwestycje w bezpieczeństwo, program budowy autostrad, walkę o budżet UE.

- Premier zwrócił się też do posłów o wyrażenie wotum zaufania dla rządu, które uzyskał. Za wotum zaufania było 233 posłów, 219 posłów było przeciw. Żaden poseł nie wstrzymał się do głosu.

16.10. - Przełożenie meczu eliminacji mistrzostw świata w piłce nożnej Polska - Anglia z powodu złego stanu murawy na Stadionie Narodowym wywołało lawinę oskarżeń m.in. wobec minister sportu Joanny Muchy. Premier Tusk zapowiedział kontrolę w resorcie sportu i Narodowym Centrum Sportu w związku z przełożeniem meczu.

- Książę Monako Albert II wraz z księżną Charlene z wizytą w Polsce.

17.10. - Ambasador Rosji wezwany do MSZ z powodu "opublikowania w internecie wykonanych przez funkcjonariuszy rosyjskich drastycznych zdjęć ciał ofiar katastrofy smoleńskiej". Polska oczekuje od władz rosyjskich natychmiastowego śledztwa oraz ukarania winnych wycieku.

18.10. - Donald Tusk komentując wysłanie przez MSZ polskich deklaracji podatkowych PIT dla białoruskich opozycjonistów powiedział, że według informacji jakie otrzymał z MSZ, deklaracje nie powinny dawać pretekstu do represji.

22.10. - Joanna Mucha oddała się do dyspozycji premiera. Jak mówiła, czuje się politycznie odpowiedzialna za sytuację związaną ze Stadionem Narodowym. Ostatecznie dwa dni później premier dymisji nie przyjął. Tusk stwierdził jednak, że nadzór resortu sportu nad NCS nie jest wystarczający.

24.10. - Sejm odrzucił projekt ustawy autorstwa SP zaostrzającej prawo aborcyjne.

30.10. - Polityczna burza po publikacji "Rzeczpospolitej", która napisała że na wraku tupolewa znaleziono ślady trotylu.

- Jarosław Kaczyński zażądał dymisji rządu. "Zamordowanie 96 osób, w tym prezydenta RP, innych wybitnych przedstawicieli życia publicznego, to niesłychana zbrodnia" - oświadczył. Premier: "Trudno sobie wyobrazić życie publiczne w Polsce, kiedy lider opozycji formułuje oskarżenia o zbrodnię wobec własnego państwa, rządu i wobec sąsiada". Wieczorem gazeta wycofała się z tez zawartych w artykule.

LISTOPAD 4.11. - Donald Tusk z wizytą do Azji Południowo-Wschodniej, gdzie wziął udział w szczycie Azja-Europa (ASEM) w stolicy Laosu Wientian.

4-6.11. - B.Komorowski trzykrotnie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem m.in. na temat rozwoju wydarzeń po wyborach w tym kraju i dróg wyjścia z sytuacji, gdy zakwestionowano wyniki w niektórych jednomandatowych okręgach wyborczych. Rozmowa dotyczyła też b. premier Julii Tymoszenko.

7.11. - Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk pogratulowali zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA Barackowi Obamie.

8.11. - Nowy ambasador USA w Polsce Stephen Mull złożył listy uwierzytelniające prezydentowi B.Komorowskiemu. Mull zastąpił na stanowisku ambasadora USA Lee Feinsteina.

9.11. - Donald Tusk przedstawił w Sejmie informację na temat polityki europejskiej; apelował o ponadpartyjne porozumienie na rzecz osiągnięcia 400 mld zł z budżetu UE i "utrzymania Polski w centrum Europy".

11.11. - Ulicami Warszawy przeszło kilka marszy z okazji Święta Niepodległości, m.in. zorganizowany przez prezydenta marsz "Razem dla niepodległej", a także zwołany przez środowiska prawicowe, w tym Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny, Marsz Niepodległości. Podczas drugiego z pochodów doszło do burd; policja była zmuszona do użycia broni gładkolufowej i miotaczy gazu pieprzowego.

Lider MW Rober Winnicki zapowiedział tworzenie "Ruchu Narodowego", co - według niego - będzie oznaczało "zorganizowanie narodu i obalenie republiki Okrągłego Stołu".

- Prezydent uhonorował Orderem Orła Białego m.in. premiera i b. szefa europarlamentu, prof. Jerzego Buzka, brytyjskiego historyka Normana Daviesa.

- B.Komorowski rozmawiał telefonicznie z Barackiem Obamą, który złożył polskiemu prezydentowi życzenia z okazji Święta Niepodległości.

12.11. - Po zajściach podczas Marszu Niepodległości SLD złożenie wniosku o delegalizację ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Według Sojuszu, organizacje te mają charakter faszystowski, a ich działalność łamie konstytucję.

13.11. - Donald Tusk w Brukseli na spotkanie grupy przyjaciół spójności, czyli przywódców państw UE, którzy sprzeciwiają się cięciom unijnych funduszy na tę politykę.

- Prezydent B.Komorowski z dwudniową wizytą w Belgii, gdzie spotkał się m.in. z królem Albertem II, premierem Elio Di Rupo i szefem Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem.

14.11. - Donald Tusk w Berlinie na 12. polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych. Głównym tematów rozmów z kanclerz Angelą Merkel były sprawy UE, w tym budżet unijny na lata 2014-2020. Tego samego dnia w Brukseli Tusk rozmawiał z szefami: Komisji Europejskiej - Jose Manuelem Barroso i Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem.

16.11. - Prezydent Francji Francois Hollande z wizytą w Warszawie. Spotkał się z Bronisławem Komorowskim, Donaldem Tuskiem i liderem SLD Leszkiem Millerem. Wygłosił też przemówienie przed połączonymi izbami polskiego parlamentu.

- Z inicjatywy strony brytyjskiej premier Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z premierem Davidem Cameronem. Jak podało CIR, "wymiana poglądów potwierdziła głęboką różnicę stanowisk przede wszystkim w kwestii wysokości budżetu UE".

17.11. - Kongres PSL: 7 głosami Janusz Piechociński pokonał Waldemara Pawlaka podczas wyborów na szefa partii.

- Rada Krajowa PO podsumowała 5 lat rządów PO-PSL, omówiła plany na kolejne 3 lata, a także dyskutowała o sprawach UE, w tym o negocjacjach budżetu na lata 2014-20.

- Pierwsze wspólne przedsięwzięcie SLD i Ruchu Palikota. Janusz Palikot i Leszek Miller wezwali na spotkaniu w Sejmie do powstrzymania ofensywy sił skrajnej prawicy.

18.11. - Szef Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki zapowiedział złożenie wniosku o delegalizację Sojuszu. To reakcja na zapowiedź polityków Sojuszu, że wystąpią z wnioskami o delegalizację MW i Obozu Narodowo-Radykalnego.

19.11. - B.prezes PSL Waldemar Pawlak złożył dymisję z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki. Premier Donald Tusk dymisję przyjął.

- Bronisław Komorowski wraz z małżonką z dwudniową wizytą w Neapolu, gdzie spotkał się z prezydentami Włoch i Niemiec - Giorgio Napolitano i Joachimem Gauckiem; odsłonił też tablicę poświęconą pamięci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

20.11. - Prokuratura i ABW poinformowały o planowanym zamachu terrorystycznym z użyciem materiałów wybuchowych na konstytucyjne organy państwa: prezydenta, Sejm i rząd. Podejrzanego w tej sprawie - 45-letniego pracownika naukowego krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego Brunona K. - zatrzymano 9 listopada. Według prokuratury, podejrzany działał z pobudek nacjonalistycznych, ksenofobicznych i antysemickich.

- Tusk poinformował, że rząd zwróci się do Sejmu o wyrażenie zgody na ratyfikację paktu fiskalnego.

- Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz z trzydniową wizytą w Pakistanie.

21.11. - SLD złożył wnioski: o delegalizację stowarzyszenia Młodzież Wszechpolska oraz o wyjaśnienie formalnego działania ONR. Obie inicjatywy mają związek z zajściami w Warszawie podczas organizowanego przez te środowiska Marszu Niepodległości.

22.11. - Donald Tusk w Brukseli na szczycie UE przywódców państw i rządów UE w sprawie nowego wieloletniego budżetu Unii na lata 2014-20.

- PO złożyła w Sejmie wnioski o postawienie b. premiera Jarosława Kaczyńskiego i b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu.

23.11. - Brakiem porozumienia zakończył się szczyt ws. budżetu UE na lata 2014-20. Kolejny szczyt poświęcony budżetowi ma odbyć się w styczniu przyszłego roku.

28.11. - Z udziałem Bronisława Komorowskiego i Donalda Tuska odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu zwołane, by upamiętnić 90. rocznicę pierwszego posiedzenia izby wyższej II Rzeczypospolitej

GRUDZIEŃ 1.12. - Naczelny Komitet Wykonawczy PSL upoważnił Janusza Piechocińskiego do wejścia do rządu.

4.12. - Premier Donald Tusk poinformował, że prezes PSL Janusz Piechociński zostanie wicepremierem i ministrem gospodarki w jego rządzie. B.Komorowski powoła Piechocińskiego w skład rządu 6 grudnia.

6.12. - B.Komorowski podczas spotkania z prezydentem Micheilem Saakaszwilim wyraził nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa Gruzji z UE będzie mogła zostać sfinalizowana przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie 2013 r.

7.12. - Klub PiS złożył w Sejmie wniosek o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w związku z problemami z leczeniem dzieci. To drugi wniosek o wotum nieufności wobec ministra.

- Europoseł Marek Siwiec odszedł z SLD. Informując o swej decyzji mówił, że, że Sojusz prowadzi politykę, która "nie gwarantuje wyjścia z opozycji".

11.12. - Wyczerpaliśmy możliwości działania dwustronnego - tak szef MSZ Radosław Sikorski uzasadnił prośbę, z jaką zwrócił się do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton, aby podczas szczytu UE-Rosja formalnie została podniesiona kwestia potrzeby zwrotu przez Rosjan wraku Tu-154M.

13.12. - W 31. rocznicę stanu wojennego prezydent odwiedził więzienie na Białołęce gdzie był internowany. B.Komorowski zaapelował o solidarność z tymi, którzy dziś muszą walczyć o wolność i demokrację.

- Ulicami Warszawy przeszedł organizowany przez Prawo i Sprawiedliwość Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości. Nie ma polskości, bez wolności - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Donald Tusk oświadczył w Brukseli, że Polska musi podjąć decyzję, czy chce przystąpić do strefy euro. Zapowiedział, że będzie przekonywał do tego wszystkich partnerów w kraju. Zastrzegł, że decyzja o przyjęciu wspólnej waluty nie jest kwestią miesięcy.

14.12. - MSZ Rosji wyraziło "skrajne zdumienie" wobec propozycji Radosława Sikorskiego, by podczas szczytu UE-Rosja podnieść kwestię zwrotu wraku Tu-154M. Sikorski odparł: Polska jest i zdumiona, i niezadowolona, że "obietnica prezydenta Rosji (ws. zwrotu wraku) nadal nie jest realizowana".

- Stanowisko Rosji w sprawie zwrotu wraku samolotu Tu-154M jest dla Polski nieprzyjazne i trudne do zaakceptowania; bywa wyrażane w sposób arogancki - powiedział w w Brukseli premier Donald Tusk.

- Szczyt UE uzgodnił mapę drogową pogłębienia integracji eurolandu. Najdalej idące są decyzje o unii bankowej.Polska nie deklaruje się ostatecznie w tej sprawie. Donald Tusk zapowiadał w Brukseli, że przeprowadzi konsultacje w kraju.

16.12. - Liderzy: SLD i RP Leszek Miller oraz Janusz Palikot wezwali w 90. rocznicę zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza, do powstrzymania mowy nienawiści. "Słowo potrafi tworzyć i koić, ale potrafi zabijać" - mówił Miller. Palikot przedstawił "7 zasad przeciwko mowie nienawiści

17.12. - Ministrowie SZ Polski i Rosji przewodniczyli w Moskwie posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej. Odbyli też rozmowę w cztery oczy. Sikorski powiedział, że trzyma za słowo Siergieja Ławrowa, który zadeklarował, że Rosja podejmie wszystkie kroki, by jak najszybciej przekazać do Polski wrak samolotu Tu-154M.

19.12. - Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował traktat o przystąpieniu Chorwacji do UE. (PAP)

ann/ hgt/ laz/ mkr/ mrr/ mzk/ wni/ par/