Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapewnia polskich rolników, że unijny budżet w takim kształcie to dla nich dobry interes. Polska jest wielkim zwycięzcą tego szczytu, a polscy rolnicy wygrali swój rozwój. Środki na rolnictwo będą zdecydowanie większe niż z obecnej perspektywy - zapewnia minister.

Reklama

Szef resortu rolnictwa dodaje, że pieniądze z puli Wspólnej Polityki Rolnej to nie wszystkie środki, które trafią na polską wieś. Stanisław Kalemba zapewnia, że spora część pieniędzy ze słynnych 300 miliardów złotych z funduszu polityki spójności ma być zainwestowana właśnie na wsi.

Mówię bardzo odpowiedzialnie. Jest zgoda co do tego, żeby część z tych 72,9 miliardów euro poszła na rozwój obszarów wiejskich - dodał minister.Opozycja najmocniej krytykuje rząd między innymi właśnie za poziom wywalczonych w Brukseli pieniędzy na polską wieś. Stanisław Kalemba zapewnia polskich rolników, że szczyt zakończył się dla nich sukcesem, a krytyki politycznych oponentów nie rozumie.

Łatwo jest krzyczeć, a później trudniej jest coś zrealizować. Wincenty Witos miał takie mądre powiedzenie: Przyszłość Polski nie należy dla tych co głośno i bezmyślnie krzyczą, tylko do tych którzy w trudnych warunkach znajdą rozwiązania - odpowiada minister politycznym oponentom.

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej Polska w budżecie na kolejnych siedem lat ma zagwarantowane 18,8 miliarda euro na płatności bezpośrednie i 9,8 miliarda euro na program Rozwoju Obszarów Wiejskich.