Zaufanie do lidera PiS poszło w górę o 4 punkty procentowe i o tyle samo zmniejszył się odsetek tych, którzy mu nie ufają.

Niekwestionowanym liderem rankingu zaufania społecznego pozostaje Bronisław Komorowski. W lutym poparcie dla prezydenta wyraziło 70 proc. ankietowanych. Po połowie kadencji, zaufanie do niego wzrosło tym samym o 2 punkty procentowe w stosunku do ubiegłego miesiąca.

Reklama

Drugie miejsce w rankingu przypadło Ryszardowi Kaliszowi z SLD, któremu ufa połowa badanych. Na trzeciej pozycji, tak jak w poprzednich miesiącach, uplasował się najlepiej oceniany spośród przedstawicieli rządzącej koalicji - minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski - 44 proc. poparcia.

W tym miesiącu spadły jednak notowania polityków ekipy rządzącej. Najwięcej, w ocenie badanych, stracił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Zaufanie do szefa resortu zdrowia zmalało o 5 punktów procentowych. Z badań CBOS wynika, że są to najgorsze notowania Bartosza Arłukowicza w całej jego dotychczasowej karierze politycznej.

Reklama

Równie znacząco straciła w tym miesiącu w ocenie badanych marszałek sejmu Ewa Kopacz. Zaufaniem darzy ją o 5 punktów procentowych mniej respondentów niż w styczniu. Ale gorsze od dotychczasowych są też notowania ministra transportu Sławomira Nowaka i szefa rządu Donalda Tuska. CBOS zaznacza jednak, że badanie zostało przeprowadzone przed końcem negocjacji dotyczących budżetu UE na najbliższe lata.

Najsłabsze noty zebrał Janusz Palikot. 52 proc. respondentów uważa szefa Ruchu Palikota za polityka niegodnego zaufania. Nieufność sporej części badanych budzą także Antoni Macierewicz i Zbigniew Ziobro.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono między 31 stycznia a 6 lutego; na próbie 1,1 tys. osób.