Jak się dowiaduje Informacyjna Agencja Radiowa, szefowie lokalnych struktur PO - powiatów i regionów - mają być wybierani w wyborach bezpośrednich. Na tej zasadzie wyłoniono obecnego przewodniczącego Platformy, premiera Donalda Tuska.

Reklama

Zarząd zadecydował też, że Rada Krajowa, która liczy obecnie blisko 500 osób, będzie mniej liczna. Będą ją tworzyć - jak dotychczas z automatu - posłowie, senatorowie i eurodeputowani oraz 120 osób, które zostaną wybrane podczas konwencji. Nowa Rada Krajowa ma się zebrać w ciągu dwóch tygodni i wybierze zastępców Donalda Tuska, sekretarza generalnego oraz skarbnika.

Sobotnia konwencja wybierze także członków sądu koleżeńskiego i komisji rewizyjnej. Zarząd ustalił, że do obu gremiów wejdzie po jednym przedstawicielu z każdego regionu.

Kierownictwo Platformy zaakceptowało też kilka propozycji, które mają przeciwdziałać tak zwanemu "pompowaniu" partyjnych kół. Nowi członkowie będą przyjmowani wyłącznie podczas ich posiedzeń. Uregulowana ma być też kwestia opłacania składek. Każdy członek partii ma to robić osobiście ze swojego konta bankowego.

Zarząd zadecydował też, że sobotnią konwencję poprowadzi wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, który kierował pracami komisji do zmian w partyjnym statucie.