Sejm Rzeczpospolitej Polskiej składa hołd ofiarom i czci pamięć wszystkich Polaków, którzy byli prześladowani i cierpieli za to, że chcieli urzeczywistnić marzenie o odrodzonej, wolnej i demokratycznej Polsce - napisano w uchwale. Czytamy w niej, że wydarzenia tamtych dni są historyczną lekcją o tym, że nie da się przemocą ograniczyć praw i wolności obywatelskich, ani rozwiązać problemów państwa. W uchwale upamiętniono też miliony ludzi na całym świecie, którzy wyrażali solidarność z Polakami w tamtym czasie.

Reklama

Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie straciło życie ponad sto osób, internowanych zostało ponad 10 tysięcy osób w blisko 50. ośrodkach w całym kraju. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie podziemnej "Solidarności", czy przynależność do związku. Większość działaczy związkowych i członków opozycji, szczególnie KOR, zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach.

Po pierwszych częściowo wolnych wyborach w 1989 roku, odpowiedzialni za wprowadzenie stanu wojennego stanęli przed parlamentarną komisją odpowiedzialności konstytucyjnej. Po kilku latach wniosek o postawienie ich przed Trybunałem Stanu, głosami koalicji SLD-PSL, umorzono.

Sprawę generała Jaruzelskiego w 2011 roku wyłączono z procesu, a następnie zawieszono, tłumacząc to złym stanem zdrowia oskarżonego.