Donald Tusk zaznaczył, że współpraca polsko-węgierska przynosi dobre efekty, czego przykładem jest funkcjonowanie Grupy Wyszehradzkiej, jednym z najważniejszych ugrupowań integracyjnych wewnątrz Unii Europejskiej.

Reklama

Premierzy Polski i Węgier rozmawiali przede wszystkim o kwestiach bieżących - bezpieczeństwie surowcowym i sytuacji na Ukrainie. Donald Tusk podziękował Viktorowi Orbanowi za jego poparcie dla polskiego projektu unii energetycznej, czyli planu uniezależnienia Unii Europejskiej od dostaw gazu z Rosji. W tej kwestii zyskaliśmy ważnego sojusznika - zaznaczył.

Donald Tusk wyraził nadzieję, że współpraca polsko-węgierska przyczyni się do złagodzenia kryzysu na Ukrainie. Zapewnił, że obie strony będą podejmować dalsze środki, by do tego doprowadzić. Premier zapowiedział, że działania wobec kryzysu ukraińskiego będą konsultowane na kolejnych spotkaniach z Viktorem Orbanem.

Premier Węgier przypomniał natomiast, że przyjaźń polsko-węgierska ma długą tradycję, i mimo ciężkich czasów, przetrwała. Jak dodał, mało jest takich państw na świecie, które mimo wielu przeciwności potrafią pozostawać w bardzo dobrych stosunkach przez wiele lat. Dziękował za "poparcie i szacunek, jakie Węgry doświadczyły ze strony Polski w ostatnich czterech latach".

Jeszcze dziś rozmowy premiera ze związkowcami na temat przyszłości polskiego węgla. Donald Tusk poinformował, że wybiera się do Katowic na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Trudna noc przede mną, bo sytuacja na Śląsku wymaga rzeczywiście szybkich interwencji - powiedział Donald Tusk. Dodał, że zarówno dzisiejsze spotkanie, jak i jutrzejszy "szczyt węglowy" w Katowicach z udziałem wszystkich związków, menadżerów i ekspertów będzie poświęcony temu, jak polski węgiel wykorzystać lepiej dla bezpieczeństwa energetycznego.

Tak zwana "rehabilitacja węgla" jest jednym z punktów unii enegretycznej, której projekt Donald Tusk forsuje od kilku tygodni w Europie. W ostatnich dniach szef polskiego rządu rozmawiał na ten temat m.in. z kanclerz Niemiec, prezydentem Francji, premierem Hiszpanii oraz unijym komisarzem ds. energii - Guentherem Oettingerem. Dziś poinformował, że także Węgry są sojusznikiem Polski w tej sprawie.