Uzbierany kapitał posłowie najchętniej lokują w nieruchomościach. Takowej na własność nie posiada tylko 28 spośród 460 parlamentarzystów izby niższej. Mniej popularnymi inwestycjami są papiery wartościowe. Na poselskich rachunkach bankowych dominują lokaty w złotówkach, a na oszczędzanie w walutach obcych decydują się głównie zamożniejsi parlamentarzyści.

Reklama

Czołówkę najbogatszych posłów stanowią ludzie rządzącej PO. Stawkę uzupełniają przedstawiciel koalicyjnego PSL oraz członkowie opozycji z PiS i Twojego Ruchu. Na finansową potęgę lidera – Mirosława Koźlakiewicza – składa się aż 11 nieruchomości, w tym kilka gospodarstw rolnych i ferm drobiu. Poseł PO jest również udziałowcem lub akcjonariuszem spółek kapitałowych oraz uczestniczy w szeregu osobowych spółek handlowych.

W czołówce plasuje się Jan Rostowski. Człowiek, który jeszcze kilka miesięcy temu zarządzał finansami państwa, potrafi zadbać też o swój prywatny majątek. Inwestuje w nieruchomości, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii.

Z kolei mianem króla nieruchomości w Polsce można określić Cezarego Kucharskiego. Były piłkarz Legii Warszawa, a obecnie menadżer Roberta Lewandowskiego dysponuje aż 19 nieruchomościami. Większość to mieszkania, które wynajmuje zarabiając na tym kilkaset tysięcy złotych rocznie. Parlamentarzysta może również pochwalić się ponad 3 milionami złotych ulokowanymi w euro.

Pokaźny majątek Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk to efekt spadku, jaki przypadł jej po tragicznie zmarłym w zeszłym roku w wypadku helikoptera mężu – Krzysztofie Mielewczyku. Są to przede wszystkim udziały w spółkach, które stworzył ten pomorski milioner.

Dziesiątkę najbardziej majętnych posłów zamyka Radosław Sikorski, który obecnie jest również ministrem spraw zagranicznych. Oprócz nieruchomości inwestuje on na rynkach kapitałowych, choć nie bezpośrednio, ale przez fundusze.

Najbogatsi posłowie na Wiejskiej - zobacz, jakie majątki ma czołówka rankingu:

ZOBACZ TAKŻE: Obrotni posłowie. Oni zarobili najwięcej w 2013, głównie poza Sejmem >>>