Eurodeputowany, lider Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke został ukarany za użycie rasistowskiego języka podczas lipcowej sesji Parlamentu Europejskiego. Pozbawiono go 10 diet o równowartości 3 tysięcy euro. O ukaraniu Janusza Korwina Mikke zdecydowało Prezydium Parlamentu Europejskiego na wniosek przewodniczącego Martina Schulza.

Reklama

Kara dotyczy wypowiedzi podczas lipcowej debaty poświęconej bezrobociu młodzieży w Europie. Apelując o zniesienie płacy minimalnej poseł Korwin-Mikke powiedział, że mamy 20 milionów bezrobotnych Europejczyków, którzy są czarnuchami Europy. Tak, 20 milionów młodych ludzi jest traktowanych jak czarnuchy. Poseł tłumaczył, iż został źle zrozumiany, bowiem użył słowa murzyn. Odmówił przeproszenia za niefortunne sformułowania.

Przewodniczący Parlamentu występując o nałożenie kary powiedział, że uważnie przeczytał wystąpienie europosła. Użyty język, uważa za obraźliwy, rasistowski i sprzeczny z wartościami, na których opiera się praca Parlamentu Europejskiego. Podkreślił, że Korwin-Mikke niszczy godność i reputację Parlamentu Europejskiego, gdzie wzajemny szacunek i sprzeciw wobec każdej formy dyskryminacji są zasadami postępowania i języka, używanego przez członków Parlamentu.