To pierwszy taki przypadek w powojennej Polsce. Wcześniej zeznawał tylko prezydent Lech Kaczyński w procesie o inwigilację prawicy. Ale zeznania złożył w sądzie. Po raz pierwszy sąd udał się do miejsca urzędowania prezydenta.

Reklama

Zdaniem konstytucjonalisty profesora Marka Chmaja to dobrze ze względów organizacyjnych i bezpieczeństwa. Przesłuchanie w sądzie zdezorganizowałoby pracę wymiaru sprawiedliwości na cały dzień.

W Polsce nie ma jasnych regulacji mówiących, że można przesłuchać prezydenta jako świadka. Dlatego zdaniem profesora Chmaja dzisiejsze przesłuchanie będzie wyznacznikiem dla kolejnych prezydentów. Do tej pory zeznań w sądzie w procesie cywilnym odmówił jedynie Aleksander Kwaśniewski.

Komorowski w tej sprawie był już przesłuchiwany, gdy był marszałkiem Sejmu. To dlatego, że najpierw przyszedł do niego oficer WSI, który opowiedział mu, że pojawiły się propozycje weryfikacji za pieniądze. Wówczas Komorowski zawiadomił ABW.

Potem pojawił się w jego biurze poselskim Aleksander L., mówiąc, że można dotrzeć do aneksu do raportu o WSI. Prezydent uznał, że L. chce się wkupić w łaski PO, która wtedy wygrała wybory.

ZOBACZ TAKŻE: Wyciek aneksu do raportu WSI. Kancelaria Prezydenta: Aneks tajny, to przestępstwo>>>