- Dla narodu, który był doświadczany przez okupację, a w ostatnich latach także przez zamachy terrorystyczne wymierzone w samo serce systemu dowodzenia i kierowania Rzeczpospolitej Polskiej - powiedział minister obrony.

Reklama

Macierewicz podkreślił, że oczywistym celem politycznym na najbliższy czas jest zakończenie podziału członków NATO na lepszych i gorszych. Mówił też o "nowym spojrzeniu" na współpracę z UE i państwami członkowskimi po zamachach terrorystycznych w Paryżu.

Nowy minister zapowiedział też, że powstanie nowa komisja badająca katastrofę w Smoleńsku. Jak mówił w Sejmie, kompletowanie nowego składu komisji zakończy się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

- Kończą się prace nad powołaniem na nowo Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego i sprawa związana z tragedią smoleńską będzie zbadana przez kompetentnych, uczciwych i chcących dojść do prawdy fachowców na najwyższym poziomie, także międzynarodowych - powiedział Antonii Macierewicz. Dodał, że kompletowany jest nowy skład komisji.

W ubiegłym tygodniu szef MON powiedział, że konieczne jest wznowienie prac Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP) w sprawie katastrofy smoleńskiej i "uwzględnienie podczas nowych badań dorobku zespołu parlamentarnego i niezależnych naukowców oraz uwzględnienie ich osobiście jako członków tej komisji". - Chodzi o stworzenie takiego składu komisji, który uczciwie zbada, co się naprawdę zdarzyło (...), całość katastrofy, przynajmniej od rozpisania przetargu na remont Tu-154. Oczywiście zgadzam się, że sam końcowy moment lotu i katastrofy ma znaczenie kluczowe - powiedział minister.