Janusz Wojciechowski mówił w Śniadaniu w Trójce, że w tej sprawie orzeczenie Trybunału jest rzeczywiście wadliwe. Dlatego - jego zdaniem - Trybunał mógłby wypowiedzieć się w tej sprawie jeszcze raz, w pełnym składzie.

Reklama

Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta wskazuje na inną wątpliwość dotyczącą zmian w Trybunale dokonanych przez poprzednią większość sejmową. Chodzi o terminy konstytucyjne dla prezydenta, który w 30 dni po wyborach parlamentarnych musiał zwołać pierwsze posiedzenie Sejmu. Problem pojawiłby się, gdyby zwołał je np. 4., 5.. lub 6. listopada. Wówczas wybór sędziów byłby niezgodny z konstytucją - wskazuje prezydencki minister.

Rafał Grupiński z PO nie rozumie zwlekania z opublikowaniem orzeczenia Trybunału z 3 grudnia. Wskazał, że PiS, który mówi, że termin "niezwłoczna publikacja" można różnie interpretować, pokazał wcześniej co to znaczy "niezwłocznie". Sejmowa uchwała anulująca wybór 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, została opublikowana w Dzienniku Ustaw w ciągu kilku godzin.

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej uważa, że PiS chce swoimi działaniami zdyskredytować Trybunał Konstytucyjny. Dodała, że jest to działanie długofalowe i zaplanowane.

Reklama

Podobnie argumentował eurodeputowany PSL Jarosław Kalinowski. Ostrzegał też przed konsekwencjami zmian w Trybunale. Jego zdaniem, jeśli tak dalej pójdzie, niedługo przestaniemy być krajem opartym na zasadach demokratycznego państwa prawa.

Reklama

Od 26 lat nie przeszło mi przez myśl, że coś takiego mogę mówić dzisiaj - podkreślał Kalinowski.

Kornel Morawiecki, poseł klubu Kukiz '15, winą za całe zamieszanie obarcza Trybunał Konstytucyjny, który - jego zdaniem - stał się "organem zamętu", zamiast łagodzić konflikt.

Prezes PiS we wczorajszym wywiadzie jednoznacznie stwierdził, że wyrok z 3 grudnia nie powinien być publikowany. Poinformował też, że PiS pracuje nad "ustawą naprawczą" w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

Wezwał również do dymisji prezesa Trybunału, Andrzeja Rzeplińskiego i dwóch innych sędziów, zaangażowanych w prace nad nowelizacją ustawy o Trybunale.