Posiedzenie zwołano na prośbę ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Oprócz niego biorą w nim udział szefowie służb.
Przewodniczący speckomisji Marek Opioła (PiS), przed rozpoczęciem posiedzenia powiedział dziennikarzom, że posłowie otrzymali niejawny materiał dotyczący audytów od ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Dodał, że nie może jeszcze powiedzieć co w nim jest, bo jeszcze się z nim nie zapoznał.
Kamiński pod koniec lutego podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych powiedział, że w ramach audytu służb badany jest wątek inwigilacji dziennikarzy. Informuję państwa oficjalnie, że w tym momencie istnieje lista 48 dziennikarzy, którzy w czasach rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u byli inwigilowani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego – powiedział wtedy Kamiński.
Być może lista ta ulegnie rozszerzeniu, natomiast 48 osób wykonujących zawód dziennikarza było inwigilowanych przez ABW – zaznaczył. Nie odpowiadał na pytania opozycji, jaką formę miała ta "inwigilacja" - czy chodziło o stosowanie technik operacyjnych, czy też np. o pobieranie billingów lub danych geolokalizacyjnych. Dodał wówczas, że audyt nie został jeszcze zakończony, więc nie może przesądzić, czy inwigilacja dziennikarzy była legalna, czy nie.
Po tych informacjach Kamińskiego klub PO złożył w Sejmie projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania przypadków ewentualnej nielegalnej inwigilacji dziennikarzy w latach 2005-16.
Według ostatniego numeru "Do Rzeczy" wśród inwigilowanych dziennikarzy byli m.in. Piotr Gabryel, Anita Gargas, Cezary Gmyz, Piotr Gociek, Piotr Gursztyn, Jerzy Jachowicz, Igor Janke, Michał Karnowski, Patrycja Kotecka, Paweł Lisicki, Michał Majewski, Karol Manys, Robert Mazurek, Piotr Nisztor, Eliza Olczyk, Paweł Reszka, Piotr Skwieciński, Mariusz Staniszewski, Jarosław Stróżyk, Wojciech Sumliński, Michał Szułdrzyński, Maciej Walaszczyk, Łukasz Warzecha, Bartosz Węglarczyk, Wojciech Wybranowski, Piotr Zaremba i Grażyna Zawadka.
Audyty we wszystkich pięciu służbach - również w Agencji Wywiadu i Służbie Wywiadu Wojskowego - zapowiedział Kamiński w listopadzie. Miały potrwać do końca lutego. O zakończeniu z końcem ub. miesiąca "kontroli doraźnej w zakresie wybranych aspektów funkcjonowania niektórych jednostek organizacyjnych ABW w latach 2007-15" poinformowała PAP Agencja, ale nie podała wyników audytu.
Jak mówił PAP Opioła komisja w dalszej kolejności omówi audyty w służbach wywiadowczych.