W pierwszej kolejności speckomisja ma wysłuchać informacji ministra obrony Antoniego Macierewicza oraz szefów służb specjalnych o stanie przygotowań do szczytu NATO w Polsce. Sam Macierewicz, przybyły na posiedzenie, nie rozmawiał z dziennikarzami. Po zakończeniu tej części obrad komisja powróci do sprawy audytów w specsłużbach, o czym posłów informować ma minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i szefowie służb.

Reklama

Opioła poinformował dziennikarzy, że chce, aby komisja uchwaliła, że informacje dotyczące audytów w kwestiach nieprawidłowości takich jak inwigilacja dziennikarzy lub działania operacyjne wobec nich były publiczne. Będę wnosił o przyjęcie takiej uchwały - podkreślił. Szef speckomisji dodał, że szefowie służb poinformowali już posłów, iż będą składać zawiadomienia do prokuratury w kwestii nieprawidłowości wykrytych w audytach.

Pytany o prezentowane przez opozycję styczniowe pismo Komendanta Głównego Policji do zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym insp. Zbigniew Maj informował, że nie wykryto nielegalnych podsłuchów dziennikarzy, Opioła odparł, że policja, a służby specjalne to zupełnie coś innego. Dopytywany przypomniał, że komisja otrzymała listę 52 inwigilowanych dziennikarzy i wskazał, że za inwigilacją mogły stać ABW, SKW i CBA.

W moim przekonaniu były działania inwigilacyjne dziennikarzy. Co innego Platforma mówi, a zupełnie inaczej wyglądała praktyka rządów PO - powiedział Opioła. Pytany jak wielu dziennikarzy było inwigilowanych za zgodą sądu, szef speckomisji odparł: to bardzo dobre pytanie. To wszystko jest w zasobie tych służb. Jego zdaniem szefowie służb kwalifikują działania wobec dziennikarzy jako wykraczające poza obszar funkcjonowania służb specjalnych. Nie rozwinął tej wypowiedzi.