Wdrożenie przez Komisję Europejską procedury ochrony państwa prawa przeciwko Polsce jeszcze przed referendum w sprawie Brexitu byłoby dla brytyjskich przeciwników Unii Europejskiej nie lada gratką - pisze komentator wiodącej niemieckiej gazety Reinhard Veser.

Reklama

Polski rząd chce natomiast koniecznie, by w lecie przedłużone zostały unijne sankcje przeciwko Rosji - zaznacza publicysta, dodając, że zaostrzenie konfliktu z Brukselą z pewnością nie wzmocniłoby wagi polskiego głosu w tej debacie. Rząd w dodatku chce uczynić z lipcowego szczytu NATO w Warszawie demonstrację międzynarodowego prestiżu Polski - podkreśla Veser.

Obie strony mają - jego zdaniem - ważne powody, by złagodzić ostrą ostatnio retorykę w sporze o polski TK. To dobrze, ponieważ wzrasta szansa na znalezienie rozwiązania pozwalającego wszystkim stronom na zachowanie twarzy - ocenia komentator "FAZ".

Veser zastrzega, że szanse na kompromis nie są zbyt duże, gdyż zasadniczy konflikt pozostaje aktualny. Działania narodowych konserwatystów (tak "FAZ" określa PiS - PAP) w Warszawie zmierzają do wyłączenia TK jako prawnej instancji kontrolującej działania rządu - wyjaśnia komentator. W istocie chodzi więc o praworządność, a w sprawie praworządności nie można właściwie prowadzić negocjacji - konkluduje "FAZ".