Rozmowa „w cztery oczy” prezydenta Dudy i prezydenta Obamy ma trwać ponad pół godziny; potem przewidziano spotkanie szefów państw z mediami – poinformował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Reklama

Rozmowa będzie dotyczyła szczytu NATO, a także całości zagadnień w relacjach polsko-amerykańskich – powiedział Szczerski. Dodał, że można spodziewać się, iż przywódcy będą rozmawiać o Brexicie i przyszłości umowy handlowej TTIP negocjowanej między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.

Wiadomo, że spotkanie nie odbędzie się w Pałacu Prezydenckim, który w związku z piątkową kolacją uczestników szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, jest wyłączony z organizacji innych wydarzeń.

W czwartek po południu, dzień przed szczytem NATO, Andrzej Duda w Belwederze spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W rozmowach mają wziąć udział także minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz szef BBN Paweł Soloch – poinformował Szczerski.

Reklama

Po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Jensa Stoltenbergra.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.