Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas apelu grunwaldzkiego - uroczystości upamiętniającej Bitwę pod Grunwaldem - podziękował żołnierzom, harcerzom, członkom bractw rycerskich "za lata, w których samotnie przypominaliście o wielkiej polskiej tradycji, wtedy gdy o historii Polski milczano w szkole, milczano w mediach, milczano w oficjalnych wystąpieniach". - Wy przypominaliście o chwale polskiego oręża, wy przypominaliście o chwale polskiej historii. To wielkie dzieło, za to wam wszystkim należy się serdeczne podziękowanie - mówił szef MON.

Reklama

Podkreślił, że ta bitwa "zmieniła kształt Europy". - Ta bitwa sprawiła, że Polska i narody ościenne stały się jednym z twórców ładu europejskiego i po dzień dzisiejszy stanowią jej niezbywalny silny element - powiedział.

- To dzięki tej bitwie wokół Polski zgromadziły się narody i państwa Europy Środkowo-wschodniej. To dzięki tej bitwie mogą po dzień dzisiejszy mogą stworzyć silny fundament ładu europejskiego zdolny przeciwstawić się każdemu zagrożeniu - mówił.

- Dzisiaj, gdy będziemy patrzyli raz jeszcze na powtórkę tego, co działo się przed sześciuset laty, warto byśmy pamiętali, ile pokoleń, ile wysiłku, ile trudu złożyło się na to, byśmy mogli dziś być niepodległym narodem i silnym niepodległym państwem - dodał.

Zdaniem szefa MON warto pamiętać, że stało się to "wraz ze współdziałaniem z braćmi z Litwy, Rusi, naszymi współbraćmi z Czech; że wszystkie narody Europy Środkowej złożyły się na to zwycięstwo. Złożyły się i składają na nasze dzisiejsze bezpieczeństwo, pokój i pomyślność".

- Za to wszystkim dziękuję i życzę byście pamiętali o tradycji i wartościach: męstwie, honorze, wierności Bogu i wierności ojczyźnie. To są fundamentem Rzeczypospolitej - dodał Macierewicz.

List od prezydenta

Reklama

Podczas uroczystości dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent podziękował rekonstruktorom, że "przez lata wypracowali niezwykle atrakcyjny sposób obchodów rocznicy". - Dzięki państwa wysiłkom tysiące widzów przybywają na pola grunwaldzkie, by wspólnie podziwiać wyjątkowe widowisko - napisał prezydent.

- Za najważniejsze uważam, że spotykając się tutaj mocniej niż na co dzień uświadamiamy sobie, że my Polscy jesteśmy wielkim, dumnym narodem o wspaniałej i chwalebnej historii. Od 15 lipca 1410 r. dzieli nas ponad sześć wieków. Dla Polaków jednak Grunwald był czymś znacznie więcej, niż tylko datą z historii - stwierdził Duda w liście.

- Wielka wojna z Zakonem Krzyżackim była w istocie heroicznym aktem obrony przed zniewoleniem i kiedy tylko od tamtej pory niepodległość naszej ojczyzny i swobody Polaków były zagrożone, tyle razy wracaliśmy myślami właśnie tutaj, na pola grunwaldzkie - dodał.

Sobotnia uroczystość odbyła się pod pomnikiem grunwaldzkim przy udziale asysty honorowej Wojska Polskiego. O godz. 15 rozpoczęła się inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem.