Wołodymyr Zełenski podczas swojego wystąpienia telewizyjnego podkreślił, że ukraińskie siły zbrojne skutecznie przerwały trzy kluczowe operacje Federacji Rosyjskiej, które miały na celu przejęcie Charkowa, Sum i Zaporoża. To zasługa przede wszystkim naszych żołnierzy – zaznaczył prezydent.

Reklama

Zełenski skierował szczególne podziękowania do mieszkańców tych miast, którzy wykazali się wyjątkową wytrwałością i siłą podczas trudnych miesięcy. To są ukraińskie miasta i ukraińscy ludzie. Przeszli oni poważną próbę – powiedział prezydent, podkreślając ich nieoceniony wkład w obronę kraju.

Ukraina otwarta na rozmieszczenie sił europejskich, ale nie rezygnuje z NATO

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wyraził poparcie dla inicjatywy rozmieszczenia sił europejskich na terytorium jego kraju. Jednocześnie podkreślił, że takie rozwiązanie nie powinno wykluczać aspiracji Ukrainy do członkostwa w NATO.

Reklama

Francja jako inicjator, ale potrzebne wsparcie innych krajów

Podczas wystąpienia telewizyjnego Zełenski odniósł się do propozycji prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, dotyczącej rozmieszczenia francuskiego kontyngentu wojskowego na Ukrainie. Popieramy tę inicjatywę, ale Francja sama nie wystarczy – zaznaczył. Według prezydenta, działania te powinny być wspólną inicjatywą kilku państw europejskich.

Współpraca międzynarodowa w obliczu rosyjskich wpływów

Prezydent Ukrainy wskazał, że idea rozmieszczenia sił europejskich może znaleźć wsparcie w Wielkiej Brytanii oraz w innych krajach, które na razie wolą zachować anonimowość z obawy przed reakcją Rosji. Zełenski podkreślił, że obawy te są zrozumiałe, jednak współpraca międzynarodowa w tym zakresie jest kluczowa dla bezpieczeństwa Ukrainy.

USA w projekcie? Niepewność co do zaangażowania

Wołodymyr Zełenski dodał, że nie ma pewności, czy w planowanej inicjatywie udział wezmą Stany Zjednoczone. Nie wiemy, czy USA będą obecne w tych siłach– powiedział, wskazując na brak szczegółowych informacji na ten temat.

Ukraina w drodze do NATO

Zełenski podkreślił, że rozmieszczenie sił europejskich na Ukrainie nie oznacza rezygnacji z aspiracji członkowskich w NATO. Działania te powinny być częścią procesu prowadzącego do pełnej integracji Ukrainy z Sojuszem Północnoatlantyckim.