Polska, która 1 stycznia 2024 roku objęła półroczne przewodnictwo w Radzie UE, postawiła na hasło przewodnie: "Bezpieczeństwo, Europo!". Tusk wskazał, że jednym z kluczowych celów prezydencji będzie wsparcie Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją. Premier podkreśla również potrzebę wzmocnienia zewnętrznych granic Unii oraz przeciwdziałania nielegalnej migracji.
Wyborcze wyzwania dla Tuska
Niemiecka gazeta zwraca uwagę, że skuteczność działań Tuska na arenie europejskiej zależy od sytuacji politycznej w Polsce. Obecna koalicja proeuropejska zmaga się z blokadą prezydenta Andrzeja Dudy, który wetuje wiele ustaw rządu. Kluczowym momentem będą majowe wybory prezydenckie, które mogą przesądzić o losie koalicji Tuska i jej zdolności do wprowadzania reform.
Krytyka Niemiec
Dziennik przypomina krytyczny ton Tuska wobec polityki Niemiec, szczególnie w kontekście zależności Berlina od rosyjskiego gazu. Premier Polski, jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę, ostrzegał przed zagrożeniem ze strony Rosji, podczas gdy Niemcy marzyły o partnerstwie z Moskwą.
Zamiast tego, komentuje dziennik, Tusk koncentruje się na budowie współpracy z państwami skandynawskimi i bałtyckimi, które podzielają jego obawy dotyczące Rosji i wspólnie dążą do wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie.
Siedem filarów bezpieczeństwa
Podczas polskiej prezydencji Rada UE skupi się na siedmiu aspektach bezpieczeństwa: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. To kompleksowe podejście ma zapewnić Unii stabilność w obliczu licznych współczesnych wyzwań.