Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w piątek, że zwróciła się do rady miasta o powołanie komisji nadzwyczajnej, która zajmie się wszystkimi przekształceniami własnościowymi i reprywatyzacjami, które miały miejsce w Warszawie od 1990 r. Dodała, że w skład komisji "powinni wchodzić przedstawiciele wszystkich sił politycznych, jak również autorytety z zewnątrz".
Są dokumenty, są wyroki sądowe. Propozycja pani prezydent, żeby powołać komisję, która przejrzy te wszystkie dokumenty, wyjaśni te wszystkie sprawy, wydaje mi się bardzo ważna. Musimy nabrać zaufania do tego, co działo się w samorządzie, jak te zwroty były dokonywane, czy gdzieś naruszono prawo czy nie. Więc nic lepszego, jak taka komisja, nie może być zrobione - powiedziała w piątek Kidawa-Błońska.
Zaznaczyła, że także prokuratura "na wniosek prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz od wielu miesięcy sprawdza te dokumenty". - To nie zmienia sytuacji, że wszyscy znają się na reprywatyzacji, wszyscy świetnie wiedzą lepiej od dokumentów, które są w mieście. Poczekałabym na to, jakie wnioski przekaże komisja, która powstanie w mieście. Czekam na wnioski prokuratury - powiedziała Kidawa-Błońska.
Dodała, że "oczywiście prezydent miasta, jak każdy prezydent, ponosi całą odpowiedzialność", jednak - jak podkreśliła - konieczne jest wyjaśnienie, "gdzie popełniono błąd i jaki to był błąd". - Na razie jest bardzo dużo spekulacji, bardzo dużo emocji, bo rzeczywiście, tak wielkie kwoty muszą budzić emocje i warszawiacy muszą mieć pewność, że ta reprywatyzacja dobrze działa, ale na razie poczekałabym na wyjaśnienia - powiedziała posłanka PO.
Według niej radni miejscy wszystkich ugrupowań powinni sprawdzić dokumenty dotyczące reprywatyzacji. - Tak, jak w Sejmie czasami powstają takie komisje, tak pomysł, aby taka komisja działała w mieście, w radzie miasta, wydaje mi się dobry i należy jak najszybciej podjąć prace w tej komisji - podkreśliła Kidawa-Błońska.
Prezydent Warszawy na porannej konferencji prasowej zapowiedziała również, że w ratuszu zostaną przygotowane listy kancelarii, które "przodują", jeśli chodzi o odzyskiwanie nieruchomości w Warszawie.
Prezydent Warszawy opowiedziała się też za przeprowadzeniem audytu w sprawie reprywatyzacji. Audytor powinien być ustalony w drodze przetargu - podkreśliła.
Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że oczekuje, że "duża" ustawa reprywatyzacyjna zostanie uchwalona możliwie najszybciej. Do tego czasu będą wstrzymane wszystkie zwroty nieruchomości w Warszawie - zapowiedziała.