Szef Sztabu Generalnego gen. Gocuł normalnie prowadzi swoją aktywność w ramach trwającej kadencji – powiedział w sobotę PAP płk Szulejko.
Wskazał, że generał uczestniczył w mijającym tygodniu w spotkaniu ministrów obrony krajów NATO w Brukseli, niebawem będzie obecny w Turcji na konferencji bezpieczeństwa, następnie na Komitecie Wojskowym Unii Europejskiej, a potem w planach są m.in. bilateralne rozmowy z Gruzją. Dodał, że Sztab Generalny aktywnie działa na rzecz implementacji postanowień warszawskiego szczytu NATO m.in. wzmocnienia obecności sił sojuszniczych w Polsce.
Generał Gocuł jest skoncentrowany na pracy i na służbie, choć oczywiście wie, że to już jego druga kadencja i z całą pewnością służbę kiedyś będzie musiał zakończyć - oświadczył płk Szulejko.
O tym, że gen. Gocuł miałby odejść pod koniec stycznia, poinformowało w sobotę Radio Zet.
Gen. Gocuł szefem Sztabu Generalnego WP jest od maja 2013 r., w maju ub.r. został mianowany na kolejną, trzyletnią kadencję. Wcześniej generał był m.in. pierwszym zastępcą szefa SG WP. Do tej instytucji trafił na początku 2007 r., był kolejno zastępcą szefa Zarządu Planowania Operacyjnego, szefem Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych, a od lipca 2008 r. - szefem Zarządu Planowania Strategicznego.
W 2003 r. stał na czele oddziału operacyjnego dowództwa Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku, a w latach 2004-2005 służył w Dowództwie Operacyjnym, najpierw w grupie organizacyjnej, potem jako szef zespołu operacyjnego, a następnie jako szef oddziału planowania operacyjnego centrum planowania oraz zastępca szefa centrum planowania. Od 1987 r. dowodził kolejno plutonem, szkolnym plutonem i szkolną kompanią czołgów w 9. Pułku Zmechanizowanym; a od 1996 r. batalionami czołgów w 12. Brygadzie Zmechanizowanej i 6. Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie był też szefem pionu szkolenia. W latach 2001-2003 kierował oddziałem operacyjnym w dowództwie 1. Korpusu Zmechanizowanego w Bydgoszczy.
Gocuł jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Land Force Command and Staff College w Kanadzie i Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Wlk.Brytanii.