"Dziennik Gazeta Prawna" postanowił zapytać Polaków, czy znają - choćby ze słyszenia - sprawę sporu o uchwalenie budżetu i ustawy deubekizacyjnej w sali kolumnowej Sejmu po blokadzie mównicy i sali sejmowej przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną. Większość obywateli ma pewne pojęcie o tym konflikcie - odpowiedzi na "tak" udzieliło niemal 72 procent respondentów. Okazuje się jednak, że 28 proc. ankietowanych nic o sejmowym sporze nie słyszało.

Reklama

Najmniej zorientowani w sprawie awantury w Sejmie są młodzi ludzie. Niemal połowa Polaków między 18 a 34 rokiem życia nigdy o niej nie słyszała. Na bieżąco z politycznym życiem są za to osoby, które skończyły 50 lat - odpowiedź "tak" padła u ponad 90 procent ankietowanych w tym przedziale wiekowym.

Prawie połowie Polaków nie podoba się blokada mównicy i sali sejmowej zarządzona przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną. Akcję opozycji negatywnie ocenia 48,7 procent badanych. Tylko nieco ponad 20 proc. respondentów wypowiada się o blokadzie pozytywnie. O dziwo, aż 29 procent Polaków nie jest w stanie ocenić sytuacji.

Reklama
Dziennik Gazeta Prawna

Kto jest liderem opozycji?

Polacy mają też poważny problem ze wskazaniem lidera opozycji. 46 procent badanych nie potrafi wymienić konkretnej partii czy osoby, które stałyby na czele walki z Jarosławem Kaczyńskim i PiS-em.

19 procent respondentów uważa, że na lidera opozycji wyrasta Paweł Kukiz ze swoim ugrupowaniem. Z kolei 17 procent badanych sądzi, że najsilniejszą partią poza rządem jest Platforma Obywatelska. Dla co dziesiątego ankietowanego to Ryszard Petru i Nowoczesna są liderami opozycji.

A co z mniejszymi ugrupowaniami, czy Polacy widzą w nich najważniejszych graczy opozycji? Nie. Na ważną rolę SLD, PSL, KOD i partia Razem w protestach przeciw poczynaniom władz, wskazało jedynie między 1 a 2 procent badanych.

Dziennik Gazeta Prawna

Badanie Dziennika Gazety Prawnej przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1083 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości.
Termin realizacji: 6 - 9 stycznia 2017. Metoda: CAWI