Kandydat PiS na szefa Rady Europejskiej od szczytu w Brukseli praktycznie nie pojawia się w mediach. Saryusz-Wolski swoje przemyślenia publikuje na Twitterze.

Reklama

- W PO duszono, per procura (łac. w zastępstwie, z upoważnieniem-red.), jedwabnym sznurem w ciemnej komnacie – napisał w poniedziałek były europoseł PO.

Jak wskazał, "Płażyński, Gilowska, Rokita, G.S. przeżył". - Przepraszam że popsułem tradycję – podsumował swój wpis Saryusz-Wolski. - Wolę banicję niż Targowicę – dodał były europoseł PO.

Na wpis Saryusza-Wolskiego zareagował Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej. - Jacku przestań się kompromitować. Zostałeś wyrzucony z PO i EPP za zdradę. Zagrałeś z PiS prze-ko polskiej racji stanu i swojej rodzinie polit - skomentował poseł PO.

Będzie odwołanie

Jacek Saryusz-Wolski poinformował też, że odwołał się od decyzji w sprawie pozbawienia go członkostwa w komisji spraw zagranicznych oraz komisji ds. konstytucyjnych europarlamentu. Zapowiedział wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wykluczenie Saryusza-Wolskiego z zasiadania w dwóch komisjach Parlamentu Europejskiego było konsekwencją usunięcia go z PO i frakcji Europejskiej Partii Ludowej po tym jak zgodził się zostać kandydatem polskiego rządu na stanowisko szefa Rady Europejskiej.

O formalnej decyzji ws. członkostwa europosła w komisjach poinformował 13 marca przewodniczący europarlamentu Antonio Tajani. W komisji spraw zagranicznych PE Saryusz-Wolskiego zastąpiła europosłanka PO Julia Pitera, a jego miejsce w komisji spraw konstytucyjnych zajął Michał Boni. Saryusz-Wolski zajął miejsce w komisji petycji, zwolnione przez Piterę.

- Pozbawienie mnie członkostwa w komisjach PE: ds. zagranicznych i konstytucyjnych bezprawne w świetle art. 199. regulaminu. Wniosłem odwołanie; wystąpię do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - napisał na Twitterze Saryusz-Wolski.

Artykuł 199. regulaminu Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji mówi, że w przypadku gdy poseł zmienia grupę polityczną, zachowuje on miejsca w komisjach parlamentarnych do końca dwuipółrocznej kadencji. Przepisy przewidują jednak, że jeżeli "fakt zmiany grupy politycznej przez jednego z posłów zakłóca równowagę w zakresie reprezentacji różnych opcji politycznych w jednej z komisji", konferencja przewodniczących, czyli kierownictwo PE musi przedstawić nowe propozycje składu tej komisji.

Trybunał Sprawiedliwości UE zajmuje się wykładnią prawa unijnego, aby zapewnić jego stosowanie w taki sam sposób we wszystkich państwach członkowskich. Rozstrzyga też spory prawne między rządami krajów Unii a jej instytucjami. Mogą również się do niego zwracać osoby fizyczne, firmy, czy organizacje, które uważają, że ich prawa zostały naruszone przez instytucje UE.