Reklama

Jak mówił, dziś - w sposób symboliczny - przypominamy to, co powinno się zdarzyć dużo wcześniej, a popiersie prezydenta Kaczyńskiego ma stanowić "znak pamięci" o nim.

Od dzisiaj jego popiersie stanie na placu Zwycięstwa (obecnie plac Piłsudskiego - PAP) wśród największych bohaterów Rzeczypospolitej. Stanie obok pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, krzyża św. Jana Pawła. Stanie twarzą w twarz z tym pomnikiem wielkości i dramatu Rzeczpospolitej, jakim jest Grób Nieznanego Żołnierza - dodał Macierewicz.

PAP / Bartłomiej Zborowski
PAP / Bartłomiej Zborowski

Popiersie zostanie przeniesione jeszcze w poniedziałek przeniesione sprzed budynku garnizonu do środka, gdzie będzie wystawione na stałe. Jak wyjaśnia DGW, uroczystość zorganizowano na zewnątrz, ponieważ w budynku nie pomieściliby się wszyscy zaproszeni goście.

PAP / Bartłomiej Zborowski

Macierewicz do dowódców: Jesteście następcami poległych pod Smoleńskiem

Jesteście godnymi następcami tej elity armii, która poległa pod Smoleńskiem - mówił do najważniejszych dowódców sił zbrojnych szef MON Antonii Macierewicz, podczas poniedziałkowej uroczystości odsłonięcia popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Gdyby nie jego decyzja, gdyby nie jego determinacja, gdyby nie jego myśl, nie byłoby szans na osiągnięcie tych wszystkich sukcesów w sferze bezpieczeństwa, którymi możemy się obecnie cieszyć, którymi cieszy się armia, ale które dają też gwarancje bezpieczeństwa całemu narodowi - powiedział szef MON.

Dziękował bezpośrednio najwyższym dowódcom sił zbrojnych: szefowi Sztabu Generalnego gen. broni Leszkowi Surawskiemu, dowódcy generalnemu gen. dyw. Jarosławowi Mice, dowódcy Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomirowi Wojciechowskiemu, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesławowi Kukule i komendantowi głównemu Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Pouchowi.

Jesteście godnymi następcami tej elity armii, która poległa pod Smoleńskiem. Wierzę, że będziecie gwardią przyboczną tego pomnika, tego popiersia. Będziecie strzegli nie tylko jego fizycznej obecności, ale przede wszystkim przesłania dla narodu polskiego - mówił Macierewicz. Wyjaśniał, że jest to przesłanie zwycięstwa narodu nad błędami i słabościami; przesłanie "odbudowy Polski wielkiej, silnej i niepodległej" - dodał.

Odsłonięcie popiersia to część obchodów 7. rocznic katastrofy smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, w tym prezydent i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.