Emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad Al-Thani składa w piątek w Warszawie oficjalną wizytę. Po rozmowach w cztery oczy oraz spotkaniu delegacji obu krajów prezydent Andrzej Duda i emir spotkali się mediami. Duda zaznaczył, że wizyta emira Kataru ma charakter historyczny. Stosunki polsko-katarskie, stosunki dyplomatyczne, liczą sobie 28 lat. w ciągu ostatnich, można już powiedzieć 8 lat, następuje intensyfikacja relacji gospodarczych - mówił prezydent.
Jak zauważył, Katar jest dzisiaj największym dostawcą gazu do polskiego gazoportu w Świnoujściu. Umowa, która została zawarta w roku 2009, w tym roku w marcu doczekała się rozszerzenia i dostawy na podstawie zawartego w tym roku porozumienia zostaną zwiększone dwukrotnie w stosunku do tego, co było do tej pory, a więc następuje w tym zakresie intensyfikacja współpracy - powiedział Duda.
Wyraził nadzieję, że wizyta emira Kataru przełoży się w sposób, bardzo wymierny na poszerzenie relacji polsko-katarskich. I to zarówno relacji gospodarczych, jak i relacji kulturalnych, jak i współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia - podkreślił prezydent.
Jak poinformował w piątek odbyło się polsko-katarskie forum gospodarcze. Dyskutowano o różnych formułach współpracy gospodarczej, są prowadzone rozmowy dotyczące współpracy, jeżeli chodzi o przemysł produkcji żywności. Są prowadzone rozmowy jeżeli chodzi o współpracę w zakresie przemysłu farmaceutycznego - mówił prezydent.
Poinformował też, że zostały zawarte cztery umowy międzyrządowe, w tym umowa dotyczące szeroko pojętej współpracy gospodarczej. Nie będę ukrywał, liczymy również na to, że polskie firmy, przede wszystkim budowlane, będą mogły wziąć udział w wielkim rozwoju inwestycyjnym, jaki jest w tej chwili realizowany w Katarze - powiedział prezydent Duda. Jak mówił, chodzi zarówno o przygotowania do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku, jak i o szeroko pojęte plany rozwoju infrastrukturalnego Kataru do roku 2030.
Jak dodał, rozmowa z emirem Kataru dotyczyła także kwestii związanych z procesami pokojowymi na Bliskim Wschodzie. Mówiliśmy dużo na ten temat, zarówno o relacjach izraelsko-palestyńskich, jak i o problemie toczącej się wojny w Syrii. Dziękowałem Jego Wysokości za to, że Katar zajmuje absolutnie jednoznaczną postawę, jeśli chodzi o walkę z terroryzmem, że jest członkiem globalnej koalicji - powiedział prezydent.
Zaznaczył, że rozmowa dotyczyła także współpracy przemysłów obronnych. Mam nadzieję, że Katar będzie zainteresowany ofertą polskiego przemysłu zbrojeniowego. Podjęliśmy w tym zakresie z Jego Wysokością takie wstępne ustalenia co do tego, ze przedstawiciele armii katarskiej i przemysłu obronnego Kataru zjawią się w Polsce i będą się zapoznawali z polską ofertą - powiedział prezydent.
Szejk Tamim ibn Hamad Al-Thani podkreślił, że relacje Polski i Kataru są bardzo dobre, a między oboma krajami nie ma żadnych nieporozumień. Jak zaznaczył rozmowy z prezydentem Dudą dotyczyły m.in. możliwości poszerzenia współpracy gospodarczej i inwestycyjnej. Jak mówił, Katar dostarcza Polsce gaz skroplony, a w ciągu ostatnich paru tygodni podpisano aneks do tej umowy.
Poinformował, że będą wyznaczone odpowiednie organy, fundusze po obydwu stronach, które mają przyjrzeć się bliżej możliwościom inwestycji w infrastrukturę, również w turystykę. Emir Kataru zaznaczył, że rozmowy w Warszawie dotyczyły także współpracy kulturalnej, oświatowej oraz w dziedzinie obronności. Polska słynie od lat z bardzo dobrej oferty sprzętu wojskowego. Chcemy się nią zainteresować - oświadczył.
Kolejnym tematem rozmowy, dodał, był konflikt izraelsko-palestyński oraz kwestia terroryzmu. Wyraził przekonanie, że ONZ nie jest dostatecznie zaangażowana w możliwość szybkiego rozwiązania niektórych kryzysów. Opowiadamy się cały czas za sprawiedliwym, uczciwym rozwiązaniem kwestii palestyńskiej, wraz z Izraelczykami" - powiedział.
Podkreślił, że najbardziej poszkodowani przez terroryzm są Arabowie i muzułmanie, a sam terroryzm to - zdaniem emira - pokłosie dziesięcioleci nieodpowiedniego traktowania przez rządzących na Bliskim Wschodzie swoich obywateli. Musimy walczyć z terroryzmem, również poprzez wykorzenienie jego przyczyn - wskazał.
Emir Kataru podkreślił, że relacje jego kraju i Polski układają się bardzo dobrze i wyraził przekonanie, że będą one dalej się dobrze rozwijać w różnych dziedzinach.
Wcześniej w Pałacu Prezydenckim w obecności prezydenta Polski i emira Kataru podpisane zostało „Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o Powołaniu Wspólnego Komitetu do spraw Współpracy". Podpisał je szefowie MSZ Polski i Kataru Witold Waszczykowski oraz szejk Mohammed ibn Abdulrahman ibn Jassim Al-Thani.
Szef katarskiego MSZ oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisali z kolei "Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o współpracy w dziedzinie kultury”.
Ministrowie zdrowia Polski i Kataru Konstanty Radziwiłł oraz pani Hanan Mohamed Al-Kuwari podpisali „Porozumienie miedzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o współpracy w dziedzinie nauk medycznych i ochrony zdrowia”.