Duda i Steinmeier wezmą udział w XIII Spotkaniu Prezydentów Państw Grupy Arraiolos w La Valetcie. Tematem dwustronnej rozmowy ma być m.in. kwestia reparacji wojennych.

Reklama

Grupa Arraiolos skupia prezydentów państw Unii Europejskiej niesprawujących bezpośrednio władzy wykonawczej w swych krajach.

Szczerski w Berlinie: Reparacje moralnie niepodważalne, nie ma stanowiska rządu

Szef kancelarii prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział we wtorek podczas spotkania w Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej w Berlinie, że sprawa reparacji jest moralnie niepodważalna. Nie ma jeszcze stanowiska rządu w tej sprawie - dodał.

"Jest oczywisty wymiar natury historycznej, moralnej, aksjologicznej, który jest niepodważalny, chciałbym, żeby był niepodważalny, żeby nie było tutaj żadnego niuansowania" - powiedział Szczerski, odpowiadając na pytania uczestników.

To kwestia konkretnych zbrodni, (popełnionych) w konkretnym miejscu, w konkretnym czasie - zaznaczył zastrzegając, że nikt ich "nie rozszerza na cały bieg historii".

Od tej sprawy "nigdy nie wolno uciekać" - wtrącił. Z tym się wiąże obciążenie - moralne, aksjologiczne, historyczne. To po prostu jest i zawsze będzie - dodał. Podkreślił, że "przelana polska krew jest dla nas wartością, bo jesteśmy Polakami", "tu nie ma dla nas żadnych dyskusji".

Szczerski zwrócił uwagę, że w Warszawie toczą się prace parlamentarne. Prace rządu w tej sprawie dopiero się toczą, nie ma stanowiska rządu w tej sprawie, nie ma też zatem żadnego formalnego wniosku. To jest stan prawny na dzisiaj - powiedział.

Przypomniał, że istnieje też ekspertyza Bundestagu. Myślę, że warto te opinie ze sobą zestawić - wtrącił.

Szczerski zapowiedział, że stanowisko rządu będzie wynikiem prowadzonych obecnie prac.

Szef kancelarii prezydenta przypomniał, że Andrzej Duda "powiedział w czasie uroczystości w Wieluniu, że wobec zbrodni i historii należy się pamięć, prawda i zadośćuczynienie".