Rezydenci protestują od 2 października; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie; po kilka osób także w Szczecinie, Lesznie i Łodzi. W poniedziałek Porozumienie Zawodów Medycznych, które tworzy kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia, poinformowało o rozszerzeniu protestu rezydentów na inne zawody medyczne.

Reklama

Protestujący domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. Chcą podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.

Trwa ładowanie wpisu

O protest rezydentów został zapytany przez reportera TVN24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Pięta, który w zaskakujący sposób skomentował głodówkę. - Jeśli uczciwie głodują, to schudną - stwierdził poseł Pięta.

W minionym tygodniu głośno było o słowach innej posłanki PiS, Józefie Hryniewicz, która podczas debaty w Sejmie o nakładach na służbę zdrowia, rzuciła: - Niech jadą. Sugerując, że młodzi rezydenci mogą bez straty dla naszego kraju wyjechać zagranicę.