Według Platformy, prok. Witold Grdeń kontynuował swoje czynności i postawił zarzuty posłowi, pomimo złożonego w Sejmie wniosku o reasumpcję głosowania ws. uchylenia immunitetu Gawłowskiemu. Platforma wystąpiła z wnioskiem o wszczęcie postępowania przygotowawczego ws. prokuratora.

Reklama

Neumann wskazał, że prokurator dopuścił się naruszenie praw posła do sprawiedliwego i wnikliwego rozpoznania sprawy.

Gawłowski – poseł i sekretarz generalny PO – został w piątek zatrzymany w Szczecinie przez CBA, następnie usłyszał pięć prokuratorskich zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Dzień wcześniej zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie sekretarza generalnego Platformy, wyraził w głosowaniu Sejm.

We wniosku do Prokuratora Generalnego, Neumann zwrócił uwagę, że PO wnioskowała o reasumpcję głosowania ws. Gawłowskiego w piątek - jeszcze podczas trwania posiedzenia Sejmu. Jak dodał, posłowie Platformy wskazali wtedy, że wynik głosowania budzi ich wątpliwości.

W rozmowie z PAP rzecznik PO Jan Grabiec zaznaczył, że przed czwartkowym głosowaniem Gawłowski wystąpił do marszałka Kuchcińskiego "o to, żeby zgodnie z regulaminem móc zabrać głos i przedstawić posłom informację na temat tego wniosku". - I tego zabrania głosu mu odmówiono, wpływając w ten sposób na wynik głosowania - oświadczył.

Z kolei rzeczniczka PiS Beata Mazurek oceniła, że "wniosek ten był bezprzedmiotowy i PO doskonale o tym wiedziała". Jak tłumaczyła, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, jak i osoba z Kancelarii Sejmu, wyjaśnili, iż zgodnie z regulaminem, Gawłowski zabrał głos w debacie, a przeniesione na kolejne posiedzenie Sejmu było tylko głosowanie. - To jest kolejna próba wywołania politycznego zamętu ze strony PO – oceniła Mazurek.

Neumann we wniosku do prokuratora zaznaczył też, że podjęcie przez marszałka Sejmu decyzji o odmowie reasumpcji głosowania "było bezprzedmiotowe, ponieważ decyzję w tej kwestii mógł podjąć tylko i wyłącznie Sejm na posiedzeniu plenarnym". Według przewodniczącego klubu PO "do czasu rozstrzygnięcia wniosku o reasumpcję głosowania, Gawłowskiemu przysługuje przywilej nietykalności; nie może on być aresztowany, ani zatrzymany".

W sobotę Prokuratura Krajowa poinformowała, że "po zakończeniu czynności procesowych z podejrzanym posłem Stanisławem G., w sobotę zostanie skierowany do sądu wniosek o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania".

Zarzuty postawione Gawłowskiemu dotyczą okresu, gdy pełnił on funkcję wiceministra ochrony środowiska w rządach PO-PSL. Wówczas miał przyjąć jako łapówkę co najmniej 175 tysięcy złotych w gotówce, a także dwa zegarki o wartości prawie 25 tysięcy złotych. Zarzuty, dotyczą też podżegania do wręczenia korzyści majątkowej w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych, a także ujawnienia informacji niejawnej oraz plagiatu pracy doktorskiej.

Giertych ws. Gawłowskiego: Przedstawione Sejmowi dowody zostały zmanipulowane

- Moim zdaniem, jest to zrobione na użytek mediów, a nie użytek procesowy. Nie ma żadnych dowodów na te sprawy – powiedział pełnomocnik Gawłowskiego.

- Przejrzałem właściwie całość udostępnionych akt, z małymi różnicami (...). Nie znalazłem żadnych dowodów, poza tymi, które zostały przedstawione we wniosku do Sejmu. A znalazłem bardzo dużo dowodów, które świadczą o tym, że te przedstawione Sejmowi dowody zostały zmanipulowane – powiedział dziennikarzom Roman Giertych, pełnomocnik Stanisława Gawłowskiego (który zgodził się na ujawnianie nazwiska i upublicznianie wizerunku). Dodał, że ma nadzieję, iż sąd nie uwzględni wniosku prokuratury.

Mec. Giertych powiedział też, że według niego występuje "problem formalny" jeśli chodzi o areszt. Klub parlamentarny PO złożył w piątek wniosek o reasumpcję głosowania Sejmu w sprawie zgody na zatrzymanie i tymczasowy areszt dla Gawłowskiego. W opinii Giertycha, sąd powinien to uwzględnić "w takim znaczeniu, że nie ma pozytywnej zgody Sejmu, do czasu rozpoznania wniosku o reasumpcję, która by umożliwiała uwzględnienie wniosku prokuratury o areszt”. Jak powiedział pełnomocnik posła PO, Gawłowski spędził noc w izbie zatrzymań i jest w "dobrym, bojowym nastroju".