Pełnomocnik odgrywa kluczową rolę w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, do jego zadań należy m.in. realizacja polityki rządu w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa i koordynacja działań zespołów reagowania na cyberataki, czyli tzw. CSIRT (Computer Security Incident Response Team).
Zespoły te działają w trzech obszarach. Zespół przy MON odpowiada za ataki na obszar wojskowy, przy ABW - za ataki na administrację rządową, a przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej(NASK) - za ataki na infrastrukturę cywilną, np. banki. Pełnomocnik powinien też oceniać stan bezpieczeństwa i opracowywać nowe rozwiązania na podstawie zagregowanych danych i wskaźników opracowanych przy udziale tych trzech CSIRT. Odpowiada także za opiniowanie aktów prawnych i współpracę międzynarodową.
Przedstawiciele rządu wielokrotnie podkreślali, że cyberbezpieczeństwo jest jednym z priorytetów polityki państwa. Na początku października prezydent Andrzej Duda pisał w liście do uczestników Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa, że "w świecie XXI wieku zagrożenia związane z szeroko rozumianymi technologiami cyfrowymi zapisują się na liście kluczowych problemów".
Cyberbezpieczeństwo za kluczowy problem uważa Unia Europejska. W połowie października liderzy UE podjęli decyzję o ustanowieniu nowego systemem sankcji, którym mieliby być objęci odpowiedzialni za cyberataki.
Okoński był wcześniej m.in. wiceprzewodniczącym Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji (KRMC) oraz Przewodniczącym Rady Architektury przy KRMC. Był w składzie Komitetu ds. Europejskich (KSE).