Zdaniem Sawickiego, proponowane przez rząd zmiany w matrycy VAT uderzają bezpośrednio w polski przemysł, polską gospodarkę, rolników, sadowników, a także wszystkich obywateli . Jego zdaniem podwyżka stawki VAT na nektary i napoje owocowe oraz warzywne z 5 proc. do 23 proc. jest działaniem wręcz antypolskim.

Reklama

Na tym skorzystają tylko i wyłącznie wielkie, zagraniczne koncerny – twierdzi były szef resortu rolnictwa w rozmowie z "Super Biznesem". - Ten rząd mówił, że jest dla Polski i Polaków, a jego czyny temu przeczą. PiS wyprzedaje Polskę i polską wieś zagranicy. To jest rząd kłamców, a największymi są właśnie ci odpowiedzialni za polskich rolników czy sadowników, czyli ministrowie Jan Ardanowski i Henryk Kowalczyk – dodaje.

Nowa matryca podatkowa zmienia stawki na soki, napoje i nektary owocowe i warzywne. Z dotychczasowej 5% stawki podatku skorzystać będą mogły jedynie 100-proc. soki. Wzrośnie opodatkowanie nektarów (zgodnie z nową propozycją Ministerstwa Finansów o 3 pkt proc) oraz napojów (aż o 18 pkt proc.).

Może być wypracowane rozwiązanie przewidujące objęcie 5-proc. stawką VAT soków, 23-proc. napojów i 8-proc. nektarów; wyliczane są skutki finansowe takiego rozwiązania - mówiła w środę podczas spotkania z dziennikarzami minister finansów Teresa Czerwińska.

Przypomniała, że generalnie założeniem matrycy VAT jest uproszczenie podatku i tam, gdzie to jest możliwe - obniżenie stawki. Podkreśliła, że zmiana nie ma celu fiskalnego, jej efekt jest ujemny dla budżetu. Zwróciła przy tym uwagę na propozycję podwyższenia do 23 proc. VAT w przypadku napojów. - Taką dyskusję odbywamy ze środowiskiem producentów - powiedziała. Według Czerwińskiej część obaw udało się wyjaśnić.

Dodała, że resort kończy prace nad matrycą i chciałaby, aby 1 kwietnia można było już wydawać tzw. Wiążące Informacje Stawkowe. Zastrzegła, że matryca wchodzi w życie w 2020 r., ale ona powinna być teraz, dlatego że to pozwoli na uporządkowany proces jej wprowadzania".