Wicerzecznik PiS we wpisie na Twitterze skomentował wypowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej, którzy domagają się od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i przeznaczenia 2 mld zł na walkę z nowotworami. "Jeżeli prezydent dzisiaj podpisze tę ustawę, to jest wyrok śmierci dla wiele tysięcy osób, taka jest waga tego podpisu" - stwierdził europoseł Andrzej Halicki (PO) podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Reklama

"Odrażające pogrywanie dramatem chorych i ich rodzin. HGW (Hanna Gronkiewicz-Waltz - PAP) organizowała kiedyś w kampanii konferencję w hospicjum, widzę inspirację" - skomentował wypowiedź Halickiego wicerzecznik PiS. Tymczasem - jak dodał Fogiel - "fakty są takie, że na walkę z rakiem, NFZ wyda w tym roku 11 mld zł - w ostatnim roku rządów PO było to 7,1 mld".

Wypowiedź polityka Platformy skrytykował na Twitterze również szef Komitetu Wykonawczego i poseł PiS Krzysztof Sobolewski. "Panie Andrzeju Halicki ile tysięcy osób macie na swoim sumieniu od 2013 roku? Miał rację pana sąsiad (szef Orlenu w czasie rządów PO) Jacek Krawiec w kwestii pana poziomu intelektualnego... #PartiaOszustów" - czytamy we wpisie Sobolewskiego, który nawiązał do upublicznionych nagrań z restauracji Sowa i Przyjaciele.

Sobolewski dołączył też do tweeta screen z artykułu portalu fakt24.pl z 2013 zatytułowanego "Arłukowicz ogranicza leczenie raka".

Sejm opowiedział się w czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Wcześniej lider PO Borys Budka i kandydatka tej partii na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska apelowali do przedstawicieli PiS, aby nie odrzucać uchwały Senatu, a zaoszczędzone w ten sposób 2 mld zł przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i walkę m.in. z chorobami nowotworowymi.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski podkreślił, że prezydent Andrzej Duda "ma 21 dni na podjęcie decyzji o podpisaniu się pod nowelizacją". Spychalski powiedział PAP, że "byłoby dobrze, gdyby politycy PO pamiętali o uchwalonej niedawno inicjatywie prezydenta - Narodowej Strategii Onkologicznej". Dzięki Strategii zostanie dodatkowo przeznaczone 5 mld zł na kwestie związane z onkologią - zaznaczył.

Reklama

Według Spychalskiego, NSO to dokument bardzo rozbudowany, do którego podjęto już odpowiednią uchwałę Rady Ministrów. Dobrze by było, gdyby politycy także z PO zapoznali się z NSO, ponieważ jest to bardzo ważny, fundamentalny dokument dla polskiej onkologii, o czym mówią przede wszystkim lekarze onkolodzy i fachowcy, którzy nad nim pracowali - podkreślił Spychalski.

Narodowa Strategia Onkologiczna, jak podaje resort zdrowia, jest tzw. cancer planem, czyli kompleksowym programem walki z rakiem. "Strategia jest odpowiedzią na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce. NSO wytycza kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, wskazując na 5 obszarów strategicznych, kluczowych dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową" - informuje ministerstwo zdrowia.