"To postępowanie robione w sposób nierzetelny" - stwierdził Krzystek. Jego zdaniem, CBA "w biegu" zmieniła zakres kontroli, gdy okazało się, że nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości. Agenci mieli badać przekazanie sześciu lokali mieszkalnych z zasobów komunalnych dla osób pełniących funkcje publiczne w Szczecinie, a tymczasem - jak napisano w wystąpieniu pokontrolnym - badano prawidłowość oddania w najem, a następnie prywatyzacji, lokali komunalnych powyżej 80 metrów.

Reklama

Na konferencji Krzystka pojawiła się pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją Julia Pitera. Ujęła się za prezydentem Szczecina, twierdząc, że wszystko działo się zgodnie z prawem choć, rzeczywiście, prawo to może rodzić wątpliwości.

"Budzi to mój sprzeciw, że ktoś uważany jest za lepszego, a inny za gorszego. Należałoby rozwiązać tę kwestię, w ten sposób, by mieszkania komunalne można było otrzymywać w najem jedynie na czas sprawowania ważnej funkcji w mieście. Należy zlikwidować możliwość uznaniowości w takich sytuacjach" - podkreśliła.

Zdaniem minister to, że na terenie całego kraju mieszkania komunalne otrzymują osoby uznawane za niezbędne dla poszczególnych miast to patologia.

Reklama

Pytana, czy można powiedzieć, że Krzystek "załatwił sobie mieszkanie zgodnie z prawem", odpowiedziała: "zgodnie z prawem". Dodała, że podobne sytuacje mogą dotyczyć kilkudziesięciu tysięcy ludzi w całej Polsce.

Minister Pitera zwróciła także uwagę, że prywatyzację mieszkań komunalnych kontrolowało czterech funkcjonariuszy CBA przez 10 miesięcy. "Ile dopłacili do tej akcji kontrolnej podatnicy?" - pytała retorycznie.

Nie omieszkała takźe zaatakować Prawa i Sprawiedliwości. Stwierdziła bowiem, że to ówcześni radni, w tym także obecni radni PiS, którzy mieli obowiązek nadzoru, są - w pewnym sensie - odpowiedzialni za nieprawidłowości stwierdzone w czasie kontroli.