Prezydent Andrzej Duda udziela pełnego wsparcia działaniom rządowym w zakresie szczepień przeciwko koronawirusowi i jest przekonany, że ten program odniesie sukces - powiedział szef BBN Paweł Soloch po poniedziałkowym spotkaniu prezydenta z szefem rządu Mateuszem Morawieckim.

Reklama

Zgodnie z zapowiedziami spotkanie było poświęcone narodowej strategii szczepień.

Pan prezydent udziela pełnego wsparcia działaniom rządowym, czemu dawał wyraz również w swoich wcześniejszych wystąpieniach - powiedział szef BBN na konferencji prasowej po spotkaniu.

Jak dodał, w poniedziałek zapadły uzgodnienia premiera i prezydenta ws. programu. To wsparcie będzie przez pana prezydenta nadal z całą intensywnością udzielane i pan prezydent jest przekonany o tym, że ten program rzeczywiście odniesie sukces - dodał Soloch.

Szef MZ: Prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy "zero"

Podczas briefingu po spotkaniu w BBN minister zdrowia był pytany, kiedy planowany jest kolejny etap po tzw. etapie "zero", czyli szczepieniu medyków. To zależy od zgłaszalności poszczególnych grup - odpowiedział. Najważniejszą grupą oczywiście są medycy, bo oni stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem - dodał.

Przyznał też, że według wyliczeń około milionów osób pracuje w służbie zdrowia, ale nie są to tylko zawody medyczne, ale też np. pracownicy administracyjni w szpitalach czy przychodniach. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tę deklarację dostarczenia ponad miliona dawek, co mniej więcej oznacza możliwość zaszczepienia połowy tej grupy zerowej, czyli tych pracowników zatrudnionych w przychodniach, szpitalach, to na pewno styczeń upłynie nam pod znakiem szczepienia, prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy zero - mówił.

Niedzielski: Będę rekomendował przedłużenie obostrzeń do 17 stycznia

Minister zdrowia był pytany na briefingu prasowym czy będzie przedłużenie obostrzeń związanych z pandemią.

Niedzielski podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier.

Ale z mojej strony będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a szczególnie tych obostrzeń - przyjrzenie się im, przeanalizowanie, które dotyczą okresu feryjnego - tak, żebyśmy w ferie rzeczywiście zostali w domach i spędzili je bezpiecznie, po to właśnie, by uniknąć trzeciej fali - powiedział Niedzielski.

Dodał, że jeśli ta trzecia fala koronawirusa rozpoczęłaby się z tego poziomu zakażeń, który obecnie notujemy - to według niego już po wynikach "tydzień do tygodnia" widać, że "tempo malenia" nie jest już takie duże jak w drugiej części listopada.

Niedzielski: Najpóźniej w czwartek prezentacja lokalizacji zespołów odpowiedzialnych za szczepienia

Reklama

Udało się osiągnąć deklarowaną wcześniej liczbę ponad 8 tys. zespołów szczepieniowych - powiedział szef rządu na konferencji prasowej po poniedziałkowym spotkaniu u prezydenta. Poinformował, że obecnie trwa "nanoszenie ich na mapę". Jeszcze nie mamy gotowej prezentacji, ale myślę, że w okolicach środy, najpóźniej czwartku przedstawimy ją - zapowiedział.

Zaznaczył, że zgłoszone punkty są teraz weryfikowane. Chcemy dokładnie znać ich lokalizacje, gdzie będą umiejscowione - zaznaczył szef MZ.

Zaznaczył, że obecnie Polska ma zadeklarowane 1 mln 100 tys. szczepionek przeciwko Covid-19, zastrzegł jednak, że "deklaracje zmieniają się z miesiąca na miesiąc". Jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia z deklaracją dostarczenia blisko 2 mln szczepionek, to uległo zmianie - powiedział minister. Niedzielski zapewnił, że rząd robi wszystko, by przyspieszyć ich dostawę.