Social Changes zapytało w sondażu, na które ugrupowanie badani oddaliby swój głos w wyborach do parlamentu, gdyby te odbyły się w najbliższą niedzielę.

Reklama

37 proc. wskazało Zjednoczoną Prawicę, czyli tyle samo, co w poprzednim badaniu. Na Koalicję Obywatelską chciałoby oddać swój głos 27 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Na podium znalazłaby się także Polska 2050 Szymona Hołowni, której poparcie zadeklarowało 12 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc.).

Konfederację poparło 9 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.), a na Lewicę chciałoby zagłosować 7 proc. (1 pkt proc. mniej). Poza Sejmem znalazłyby się PSL, Porozumienie i Kukiz'15 z poparciem każde po 2 proc. Na jakieś inne ugrupowania zagłosowałoby również 2 proc. badanych.

Trzaskowski zamiast Tuska, co pokazał sondaż?

Reklama

Social Changes zapytało też, jak głosowaliby respondenci w sytuacji, gdyby przewodniczącym Platformy Obywatelskiej był Rafał Trzaskowski, a nie obecny lider Donald Tusk. W tym sondażu nadal na Zjednoczoną Prawicę zgłosowałoby 36 proc. badanych, a Koalicja Obywatelska zyskuje 2 punkty proc. - chęć głosowania na KO zadeklarowało 29 proc. badanych.

Na dalszych miejscach znalazły się: Polska 2050 (12 proc.), Konfederacja (10 proc.) i Lewica (6 proc.). Poza Sejmem znalazłyby się: PSL, Porozumienie i Kukiz'15 - każde z tych ugrupowań z 2 proc. poparciem. 1 proc. badanych wybrałby jakieś inne ugrupowanie.

Według sondażu, wzięcie udziału w wyborach zadeklarowało łącznie 62 proc. ankietowanych (46 proc. zdecydowanie, a 16 proc. raczej); na głosowanie nie zamierzałoby pójść 36 proc. badanych (po 18 proc. zdecydowanie i raczej). 2 proc. ankietowanych nie było zdecydowanych.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1063 osób w dniach od 10 do 13 września 2021 roku.