Opozycja próbuje zmobilizować swoich sympatyków po orzeczeniu TK. Lider PO Donald Tusk zwołał na wczoraj wieczorem w Warszawie wiec w sprawie dalszego członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Dla PO oskarżenia PiS o chęć pol exitu stały się do kilku tygodni podstawową strategią polityczną. O tym, że może ona być częściowo skuteczna, świadczy nasz sondaż. Wynika z niego, że w ciągu miesiąca znacząco wzrosła liczba ankietowanych, dla których wyjście Polski z UE jest realnym scenariuszem.
Reklama

Polexit realny?

CZYTAJ WIĘCEJ W PONIEDZIAŁKOWYM WYDANIU "DZIENNIK GAZETY PRAWNEJ">>>

Jeszcze na początku września takiego zdania było niespełna 30 proc. pytanych, a przeciwnego zdania 57 proc. Natomiast w najnowszym badaniu już 43 proc. uważa polexit za realny scenariusz, a liczba tych, którzy wątpią, spadła do 48 proc. - Widać wyraźny podział polityczny - jak jesteś z opozycji, wierzysz, że Polska wyjdzie z UE, a jak kibicujesz obozowi rządowemu, to masz odmienne zdanie. To może być na dłuższą metę niebezpieczne, bo to kolejna kwestia, która zamiast łączyć, zacznie dzielić - podkreśla Marcin Duma, autor badania United Surveys dla DGP i RMF. Inne odpowiedzi z tego samego badania pokazują, że większa część badanych - 44 proc. - ocenia decyzję TK źle, natomiast dobrze 28 proc. Nastawie nie neutralne ma 12,5 proc. Także w tym badaniu o opinii decydują polityczne preferencje.
Reklama
Czy słyszałeś, że w czwartek (7.10) Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie? / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe