Według sondażu na temat ewentualnego wspólnego startu w wyborach parlamentarnych, wspólna lista Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Konfederacji mogłaby liczyć na 37 proc. głosów. "To mniej niż samodzielny wynik Prawa i Sprawiedliwości, które w równoległym, standardowym badaniu zdobyło 38 proc. Sojusz PiS z Konfederacją zdaje się więc odstraszać znaczną część wyborców prawicowych z obu ugrupowań" - zauważa wPolityce.pl.

Reklama

Sojusz opozycji?

Sojusz KO, Polski 2050 i PSL-u zdobyłby 38 proc. głosów, czyli o 1 pkt proc. mniej niż zsumowany wynik tych trzech partii. Jak podkreślono jednocześnie, "taki wynik oznaczałby, że opozycja dostałaby więcej mandatów niż gdyby poszczególne partie startowały samodzielnie".

Reklama

Na Lewicę chciało głosować 12 proc. ankietowanych, 13 proc. nie miało zdania.

Portal wPolityce.pl zwrócił uwagę na wysoki 12 proc. wynik Lewicy w takim scenariuszu. "Można sądzić, że również porozumienie wyborcze opozycji byłoby trudne do przyjęcia dla niektórych wyborców. Wspólna lista Tuska, Hołowni i Kosiniaka-Kamysza nie uzyskuje także takiej przewagi nad PiS, która gwarantowałaby jej pewne zwycięstwo" - zaznaczono.

Budowanie koalicji nieopłacalne?

Reklama

"Badanie potwierdza, że budowanie szerokich koalicji niesie ze sobą zarówno pewne szanse, ale także i spore ryzyka, i nie zawsze się opłaca. Ryzyka dotyczą przede wszystkim wielkich obozów politycznych, takich jak PiS, które same w sobie obejmują szerokie spektrum wyborców" - dodano w tekście.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Przeprowadzone je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1054 Polaków w dniach od 26 do 29 listopada 2021 roku.