W Akademii Sztuki Wojennej w czwartek odbywa się międzynarodowe sympozjum NATO Resilience Symposium 2022. Forum jest poświęcone aktualnym wyzwaniom i zagrożeniom dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Szef MON otwierając spotkanie zwracał uwagę, że odbywa się ono w czasach, które stanowią olbrzymie wyzwanie dla świata, ale szczególnie dla Ukrainy. Podkreślał, że kraj ten walczy o swoją niepodległość oraz broni suwerenności w obliczu bestialskiego ataku Rosja.

Reklama

Błaszczak: Szokująca niespodzianka dla Moskwy

Zdaniem Błaszczaka rosyjska inwazja na Ukrainę zburzyła przekonanie, że horror wojny w Europie należy do przeszłości. Ocenił też, że niesprowokowany atak ułatwiony przez Białoruś potwierdził gotowość Rosji do realizowania swoich neoimperialnych ambicji metodami zbrojnymi.

Reklama

Nasza zdecydowana odpowiedź na działania Rosji była szokującą niespodzianką dla Moskwy, a jednocześnie spotkała sie z pewnymi reakcjami Moskwy, jak np. zawieszeniem dostaw gazu do niektórych krajów, w tym Polski - mówił Błaszczak.

Dodał, że bez wątpienia długo umacniana zależność energetyczna Europy od rosyjskich węglowodorów również wpłynęła na przygotowania do wojny i osłabia naszą reakcję na nią.

Cyberataki Rosji

Szef MON zwracał też uwagę na cyberataki Rosji na niektóre kraje, czy ataki hybrydowe. W tym kontekście wskazał kierowanie migrantów na granicę UE.

Błaszczak mówiąc o sytuacji na Ukrainie zwracał uwagę, że od 24 lutego polsko-ukraińską granicę przekroczyło ponad 3 mln Ukraińców.

Dalsza intensyfikacja działań Federacji Rosyjskiej wobec sojuszników NATO, jednak poniżej progu wojny, w dalszym ciągu się umacnia wskazując, że zmiany w otoczeniu bezpieczeństwa Europy, w szczególności na wschodniej flance NATO, do których dochodziło od 2014 r., że te zagrożenia się utrzymują i będą trwały. Jest bardzo mało prawdopodobne, że Rosja nawet kiedy poniesie porażkę w Ukrainie zmieni swój paradygmat względem Zachodu, nastawienie względem obecnego porządku międzynarodowego - ocenił szef MON.