W swoim orzeczeniu sędziowie TK, cytowani w środę przez dziennik “Publico”, wskazali, że poprzez przymusową kwarantannę obywateli “naruszone zostało konstytucyjne prawo do swobody przemieszczania się”.

Reklama

Sędziowie zaznaczyli, iż rząd Portugalii nie miał też prawa zmuszać do profilaktycznej 14-dniowej izolacji osoby przybywające z określonych państw świata. Skrytykowali też nakaz do izolowania podejrzanych o zakażenie koronawirusem osób w sytuacji, kiedy na terytorium Portugalii nie obowiązywał stan wyjątkowy.

Fala odszkodowań?

Portugalskie media, informując w środę, że werdykt TK może doprowadzić do fali żądań o odszkodowanie od państwa, cytują konstytucjonalistów, według których orzeczenie “jest polemiczne”, gdyż stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa sanitarnego państwa.

Reklama

Eksperci ds. prawa konstytucyjnego cytowani przez portal Observador twierdzą, że werdykt TK jest “przesadny”, “rygorystyczny” oraz uniemożliwia rządowi Portugalii wprowadzanie w przyszłości restrykcji w korzystaniu przez obywateli z przestrzeni publicznej podczas nowych pandemii i zagrożeń sanitarnych.

Z Lizbony Marcin Zatyka