Jabłoński we wtorek w Radiu Wnet został zapytany o możliwość wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie.Myślę, że to nastąpi w niedługim czasie, ale nie uprzedzajmy faktów. Tej wizyty z pewnością nie będziemy zapowiadać, tak jak to się zwykle dzieje przy wizytach innych głów państw. W przypadku prezydenta Zełenskiego takiej zapowiedzi nie będzie, ze względów bezpieczeństwa - odpowiedział wiceminister. Jak podkreślił, cały czas trwają bardzo intensywne kontakty między przywódcami Polski i Ukrainy.

Reklama

"Cały czas trwa intensywna dyskusja"

Wiceszef MSZ podkreślił, że cały czas trwa bardzo intensywna dyskusja na temat przyszłości Ukrainy i jej odbudowy po wojnie, tak z udziałem władz Polski i Ukrainy, jak również z udziałem organizacji międzynarodowych czy instytucji finansowych, jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Grupa G7.Te rozmowy się toczą - na razie można powiedzieć, że one są teoretyczne, ale są bardzo ważne. Tworzony jest pewien system, w oparciu o który będzie funkcjonował ten mechanizm nazywany czasem planem Marshalla dla Ukrainy - zaznaczył Jabłoński.

Pytany, czy do udziału w odbudowie Ukrainy przygotowywane są Polskie firmy, wiceszef MSZ odparł, że polskie firmy są bardzo zainteresowane udziałem w tym procesie. Regularnie odbywają się spotkania; już kilkaset firm zgłosiło się do platformy kooperacyjnej, którą stworzyliśmy i w ramach której następuje wymiana informacji - dodał.

Reklama

Trwają prace nad traktatem polsko-ukraińskim, który będzie wprowadzał dwustronne przywileje (...), żeby polskie firmy i obywatele miały przywileje na Ukrainie - powiedział również Jabłoński. Dodał, że spodziewa się, że prace nad traktatem zakończą się w ciągu najbliższych miesięcy.