Głosowanie w wyborach 2023 rozpoczęło się rano o godz. 7. Polacy wybrali 460 posłów i 100 senatorów. Głosowaniu towarzyszyło także referendum ogólnokrajowe.

Wyniki wyborów 2023. Sondaże exit poll

W wyborach parlamentarnych, według wyników z sondaży exit poll, najwięcej głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Na tę partię głos oddało 36,8 proc. wyborców, zdobywając 200 mandatów. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 31,6 proc. Trzecia Droga zajęła trzecie miejsce - 13 procent. Dalej jest Lewica z wynikiem 8,6 proc. Konfederacja zdobyła 6,2 procent, natomiast Bezpartyjni Samorządowcy uzyskali wyniki 2,4 proc. głosów.

Reklama

Wyniki wyborów 2023. Politolog: Opozycja wygrała wybory

Reklama

W związku z bardzo wysoką frekwencją trzeba jeszcze poczekać na ostateczny wynik, natomiast prawdopodobnie się wiele nie zmieni. Ewentualne próby dogadywania się PiS-u z Konfederacją chyba straciły sens. Prezes Kaczyński zapowiedział próbę jakiejś destrukcji, czyli być może prezydent będzie próbował tworzyć rząd mniejszościowy - ocenił prof. Wojciech Łukowski, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Politolog z rozmowie z dziennik.pl, nakreślił możliwy scenariusz po wyborach. Wydaje mi się, że nie czeka nas takie łagodne przejęcie władzy w postaci tego, że PiS przestanie rządzić, a opozycja zacznie rządzić. Spodziewałbym się jakiś perturbacji, prób "wkładania nogi w drzwi". Robienia czegoś, co będzie pewnym utrudnieniem - dodał.

Prof. Łukowski podkreślił, że opozycja te wybory "wygrała absolutnie jednoznacznie". Wynik Trzeciej Drogi jest konsekwencją posunięcia taktycznego - wskazał politolog. Wiele osób w obawie, że Trzecia Droga może nie przekroczyć tego progu głosowało na Trzecią Drogę. Chociaż ich sympatię były po stronie Lewicy czy PO - tłumaczył.

Wyniki wyborów 2023: Jaka była frekwencja?

Wybory parlamentarne cieszyły się sporą frekwencją. Według danych exit poll frekwencja wyborcza wyniosła 72,9 procent. Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza informowała, że na godz. 17 frekwencja wyniosła 57,54 proc. Cztery lata temu - w 2019 roku - w wyborach do parlamentu frekwencja na godz. 17 wyniosła 45,94 proc.

Najwyższa frekwencja zanotowano w tzw. obwarzanku warszawskim, gdzie wyniosła 63,21 proc., zaś najniższa do godziny 17, była w Opolu. Tam zagłosowało 52,26 proc. uprawnionych.