W wyborach do Sejmu Trzecia Droga, czyli koalicja PSL i Polski 2050 uzyskała 65 mandatów; PSL zdobyło - 32, a Polska 2050 - 33. Do Senatu dostało się 6 senatorów PSL i 5 Polski 2050, którzy startowali z tzw. Paktu Senackiego.

Reklama

W poprzedniej kadencji Sejmu Polskie Stronnictwo Ludowe liczyło 24 posłów, w nowej kadencji będzie miało o 8 więcej.

Nowi posłowie PSL

Nowymi posłami ludowców będą: Mirosław Adam Orliński, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Agnieszka Kłopotek, Jolanta Zięba-Gzik, Stanisław Tomczyszyn, Wiesław Różyński, Krzysztof Hetman, który jest obecnie europosłem, Adam Dziedzic, Tadeusz Samborski, Magdalena Sroka, Michał Pyrzyk, Henryk Kiepura i Zbigniew Sosnowski.

W dobiegającej końca kadencji Sejmu posłem PSL był Jan Łopata, który nie startował w tych wyborach. Do Sejmu z poprzedniego składu nie dostali się Mieczysław Kasprzak, Dariusz Kurzawa i Jacek Protasiewicz.

Ich zobaczymy ponowie w Sejmie

Posłami, których ponownie zobaczymy w Sejmie z ramienia PSL są: prezes Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz, Władysław Teofil Bartoszewski, Radosław Lubczyk, Jacek Tomczak, Krzysztof Paszyk, Andrzej Grzyb, Urszula Pasławska, Zbigniew Ziejewski, Czesław Siekierski, Marek Biernacki, Stefan Krajewski, Bożena Żelazowska, Jarosław Rzepa, Marek Sawicki, Mirosław Maliszewski, Piotr Zgorzelski, Urszula Nowogórska, Ireneusz Raś, Paweł Bejda i Dariusz Klimczak.

Posłowie PSL w Senacie

Reklama

Do Senatu dostało się 6 senatorów PSL, 4 z nich - Jan Filip Libicki, Michał Kamiński, Ryszard Bober i Kazimierz Michał Ujazdowski - byli senatorami w ubiegającej kadencji izby.

Dwaj nowi senatorowie ludowców to Waldemar Pawlak - dwukrotny premier w 1992 r. i w latach 1993-1995, wicepremier i minister gospodarki w latach 2007-2012 oraz dwukrotnie wybierany na prezesa PSL, którym był w latach 1991-1997 oraz w latach 2005-2012, oraz Gustaw Marek Brzezin - działacz PSL, prezes tej partii na Warmii i Mazurach, od 2014 r. marszałek woj. warmińsko-mazurskiego, a wcześniej wicemarszałek i wójt gminy Ostróda.

autor: Edyta Roś