W pierwszej kolejności powołani zostaną wojewodowie i sekretarze stanu, w kolejnym tygodniu pozostali wiceministrowie w randze podsekretarzy stanu - mówi nam bliski współpracownik Donalda Tuska. Jak dodaje, gdyby nie unijny szczyt 14-15 grudnia, to w tym tygodniu byłby już komplet.

Reklama

Z ustaleń wynika, że KO będzie mieć 10 wojewodów, a pozostali koalicjanci - po 2. Jeśli zaś chodzi o wiceszefów resortów, każdy koalicjant będzie reprezentowany w każdym ministerstwie.

Oto nazwiska wiceministrów

Znanych jest coraz więcej nazwisk tworzących drugi - choć bardzo istotny - szereg przyszłego rządu. Z naszych informacji wynika, że wiceminister w MF odpowiedzialną za spięcie budżetu państwa będzie doświadczona urzędniczka Hanna Majszczyk, która pełniła tę funkcję w resorcie za trzech premierów: Donaldem Tuskiem, Ewą Kopacz, i częściowo, Beatą Szydło (wiceminister złożyła rezygnację w czerwcu 2017 r.). Przyszłemu szefowi MSWiA Marcinowi Kierwińskiemu z KO ludowcy chcą dokooptować byłego szefa Państwowej Straży Pożarnej - Wiesława Leśniakiewicza, a Lewica - Wiesława Szczepańskiego. Jeden z wiceszefów MSWiA z PL 2050 ma być odpowiedzialny za politykę migracyjną. Z kolei do MON, którym pokieruje Władysław Kosiniak-Kamysz, trafi Cezary Tomczyk z KO.

Wstępny przegląd kadr

Reklama

Trwa też wstępny przegląd kadr zgłoszonych do rządowych agencji i spółek. Na razie priorytetem jest przejęcie Ministerstwa Aktywów Państwowych. Proces ten zacznie się zapewne od środy, gdy według zapowiedzi powinno dojść do zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.

We wtorek lider KO wygłosi exposé.

CZYTAJ WIĘCEJ WE WTORKOWYM WYDANIU "DGP. DZIENNIKA GAZETY PRAWNEJ>>>