Na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych w sprawie zaopiniowania dla komisji finansów publicznych rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2024 pojawili się skazani prawomocnym wyrokiem Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Podczas obrad szef gabinetu marszałka Sejmu chciał wręczyć postanowienie Hołowni w sprawie wygaśnięcia mandatów. Kamiński i Wąsik nie przyjęli dokumentów.

Reklama

Giertych: Składam zawiadomienie

Fajnie, panie Kamiński, że przygotowujesz się już do działalności w więzieniu. Wpierw musisz jednak uzyskać dla niej zgodę wychowawcy więziennego. Z pewnością natomiast będą cię wozić na różne sprawy. Dzisiaj składam zawiadomienie za podszywanie się przez was za posłów - napisał na portalu X Roman Giertych.

Wyrok sądu

W ubiegłym tygodniu, w wyniku tzw. afery gruntowej, Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok skazujący Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obydwaj otrzymali karę dwóch lat pozbawienia wolności oraz pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych.

Ułaskawienie prezydenta

Prezydent w piśmie do marszałka Sejmu w związku z wyrokiem Sądu Okręgowego w sprawie skazania na kary pozbawienia wolności posłów PiS przypomniał o wydanym przez niego w 2015 r. akcie łaski. Napisał m.in.: "Zastosowałem wobec m.in. Pana Mariusza Kamińskiego i Pana Macieja Wąsika prawo łaski przez przebaczenie i puszczenie w niepamięć oraz umorzenie postępowania (…). Postanowienie w przedmiocie zastosowania prawa łaski jest ostateczne oraz niezaskarżalne".