PKW odpowiada na pismo Hołowni

Na wstępie Państwowa Komisja Wyborcza zauważa, że wnioski marszałka Szymona Hołowni w sprawie wskazania kandydatów do obsadzenia miejsc po Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku - których wygaśnięcie mandatów stwierdził Hołownia - były przedwczesne.

Reklama

PKW zwraca też uwagę na sprzeczność w postanowieniach dwóch izb Sądu Najwyższego w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego. Według PKW rozstrzygnięcie Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z jednej strony, i decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych z drugiej mogą rodzić odmienne skutki w kwestii stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Kamińskiego.

PKW nie przesądza o statusie Kamińskiego

PKW nie przesądza w swoim piśmie wygaśnięcia mandatu Mariusza Kamińskiego. Jednak z uwagi na decyzję marszałka Hołowni, który podtrzymał swój wniosek do PKW, oraz ze względu na publikację w "Monitorze Polskim" postanowienia o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu, PKW zdecydowała się podać kolejność posłów do obsadzenia opróżnionego madatu.

Reklama

Są to, w kolejności, Monika Pawłowska, Beata Strzałka i Ryszard Madziar.

W stanowisku PKW podkreśla swój apolityczny charakter.

Reklama

Z kolei w kwestii obsadzenia mandatu po pośle Macieju Wąsiku, PKW uznała wniosek o wskazanie kandydatów za bezprzedmiotowy. Powodem jest brak woli uzyskania informacji przez marszałka Hołownię.

Pod stanowiskiem widnieje podpis Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, sędziego Sylwestra Marciniaka.

Pełna treść stanowiska PKW

Poniżej znajduje się treść stanowiska PKW.

Szanowny Panie Marszałku,

Państwowa Komisja Wyborcza, odnosząc się do pism Pana Marszałka z dnia 21 grudnia 2023 r. w sprawie wniosku o podanie przez Państwową Komisję Wyborczą informacji o kolejnych kandydatach z tej samej listy kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów po posłach: Panu Mariuszu Kamińskim i Panu Macieju Romanie Wąsiku zauważa, że wnioski te były wówczas przedwczesne, gdyż w tym czasie nie zaczął nawet biec termin do wniesienia odwołania od postanowień Marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu, albowiem nie doręczono tych postanowień posłom.

Państwowa Komisja Wyborcza wskazuje, że postanowienie Pana Marszałka z dnia 21 grudnia 2023 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Pana Mariusza Kamińskiego zostało uchylone przez Sąd Najwyższy Izbę Kontroli Nadzwyczajneji Spraw Publicznych postanowieniem z dnia 4 stycznia 2024 r. (sygn. akt I NSW 1267/23). W tej samej sprawie zostało wydane następnie postanowienie Sądu Najwyższego Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 10 stycznia 2024 r. (sygn. akt II PUO 2/24) nieuwzględniające odwołania posła. Powyższe orzeczenia Sądu Najwyższego są ze sobą zasadniczo sprzeczne, a przyjęcie któregokolwiek z nich za jedynie obowiązujące w sprawie implikuje odmienną sytuację dla odwołującego się posła i jednocześnie dla czynności podejmowanych w sprawie przez samego Pana Marszałka, w tym dla istnienia lub nieistnienia podstaw faktycznych i prawnych do zawiadamiania przez Pana Marszałka kolejnego kandydata z tej samej listy kandydatów, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów, o przysługującym mu pierwszeństwie do mandatu posła.

Ze względu na treść pisma Pana Marszałka z dnia 25 stycznia 2024 r. podtrzymującego wniosek o podanie przez Państwową Komisję Wyborczą informacji o kolejnych kandydatach z tej samej listy kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów po pośle Panu Mariuszu Kamińskim, który otrzymał 44 195 głosów, a także biorąc pod uwagę fakt ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski" powołanego wyżej postanowienia Pana Marszałka, Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że zgodnie z obwieszczeniem Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 17 października 2023 r. o wynikach wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r. (Dz. U. 2023 poz. 2234), w przypadku stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Pana Mariusza Kamińskiego – czego Państwowa Komisja Wyborcza nie przesądza przesyłając niniejszą informację – pierwszeństwo do mandatu przysługuje w kolejności niżej wymienionym kandydatom z tej samej listy, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów:

1) Pani Monika Jolanta PAWŁOWSKA – 10 789 głosów,

2) Pani Beata Małgorzata STRZAŁKA – 8 844 głosy,

3) Pan Ryszard Jan MADZIAR – 8 817 głosów.

Państwowa Komisja Wyborcza jednocześnie podkreśla, że powyższe stanowi jedynie informację na temat kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów po pośle Panu Mariuszu Kamińskim z listy kandydatów na posłów nr 4 zgłoszonej przez KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ w okręgu wyborczym nr 7, podaną przez Komisję do wiadomości publicznej w powołanym wyżej obwieszczeniu - podaną ze względu na obowiązek wynikający w tym zakresie z treści art. 251 par. 1 Kodeksu wyborczego. Nie jest to stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w sporze politycznym i prawnym dotyczącym wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia.

Państwowa Komisja Wyborcza jako apolityczny najwyższy organ wyborczy zobowiązana jest do zachowania neutralności w sporach politycznych. Komisja apeluje do wszystkich uczestników życia publicznego o uszanowanie jej powyższego statusu.

Z kolei mając na uwadze treść pisma Pana Marszałka z dnia 25 stycznia 2024 r., w którym nie został podtrzymany wniosek o podanie przez Państwową Komisję Wyborczą informacji o kolejnych kandydatach z tej samej listy kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów po pośle Panu Macieju Romanie Wąsiku przedłożony przez Pana Marszałka w dniu 21 grudnia 2023 r., wniosek w tej sprawie Państwowa Komisja Wyborcza traktuje jako bezprzedmiotowy.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak